Počuli ste už o projekte Zápisník zubárky?

Zubná lekárka MDDr. Andrea Hrubá je zubný lekár v Bratislave. Okrem toho, že pracuje na zubnej klinike, tak je spoluzakladateľkou preventívneho a edukatívneho projektu  Zápisník zubárky.

Prečo vznikla myšlienka založiť projekt Zápisník zubárky?

Už ako študentka zubného lekárstva som si hľadala na internete rôzne informácie o zuboch do školy. Veľmi často sa mi stávalo, že som natrafila na článok, pri ktorom som sa chytila za hlavu. Napríklad pri téme ako odstrániť zubný kameň som natrafila na radu, že si treba zuby poumývať s podrvenými škrupinami. Na internete koluje veľmi veľa mýtov a hoaxov. Niektoré sa týkajú aj zubov a podľa mňa je potrebné, aby mali ľudia k dispozícii pravdivé informácie a nie rady, ktorými si môžu doma aj ublížiť. A tak v rámci voľného času píšem články, ktoré sa snažia ľuďom prinášať pravdivé informácie. Povedala by som, že práca musí byť aj vaše hobby, aby ste ju robili s radosťou.

Ako funguje projekt Zápisník zubárky?

Zápisník zubárky je verejný blog, do ktorého v rámci voľného času pridávam rozličné články na zubné témy. Týkajú sa najčastejších problémov, s ktorými sa bežný človek počas svojho života môže stretnúť. Samozrejme, článok nenahrádza návštevu zubného lekára. Dokáže len človeka usmerniť a posmeliť, aby sa so svojim problémom obrátil na zubného lekára a že na každý problém existuje riešenie. Zároveň vzdelávam svojich pacientov, veľká časť z nich moje články pravidelne číta a do ambulancie chodia nabití informáciami. Venujem sa najmä prevencii, na mojom webe nájdete už aj inštruktážne videá a videá s najčastejšími chybami pri čistení.

Na akých sociálnych sieťach sa nachádza projekt?

Najprv som začala pridávať príspevky na sociálnej sieti Instagram. Bohužiaľ, obsah je limitovaný počtom slov, tak som musela svoje články a myšlienky presunúť na vlastný web. Aktuálne ma sleduje viac ako 6.000 ľudí. Na Instagrame často pridávam aj rôzne zaujímavé stories, fotky mojich prác a vedomostné kvízy. Často sa smejem pri tvorbe obsahu, je to veselý profil a interakcia so sledujúcimi je perfektná, mám vybudované úžasné publikum. Mnoho ľudí  však Instagram nemá. Preto vznikla myšlienka, že moje články  budem zdieľať aj na stránke na Facebooku, aby k nim mali prístup všetci. Najnovšie sa Zápisník zubárky nachádza aj na Youtube, no zatiaľ s videami vo veľkom začať neplánujem.

Kto sa podieľa na tomto projekte?

V mnohom mi pomáha môj partner Tomáš. Má na starosti komplexný marketing projektu a správu webu. Ja mám na starosť obsahovú stránku projektu a sociálne siete. Bez neho by Zápisník zubárky nesledovali už tisíce ľudí. Spolu fungujeme ako skvelá dvojica, vzájomne sa dopĺňame.

Aké sú najčastejšie problémy v ambulancii?

Slovákov najviac trápi zubný kaz a parodontitídy. So zubným kazom sa stretávam bohužiaľ aj u veľmi maličkých detí. Dospelý človek bez kazu či plomby je skôr výnimkou. Smutné je, že si  mnohí myslia, že zubný kaz je dedičný. Nie je to pravda, dedičné sú zlé návyky, ktoré kolujú v rodinách. Čisté zuby sa nekazia. Toto je len jeden z mýtov, ktorý koluje medzi ľuďmi. Aj takýmto témam sa venuje projekt Zápisník zubárky.
 
Autor fotografie:www.pixabay.com