Na zasnežených kopcoch nezabúdajte na zásady bezpečného sánkovania

Sánkovanie milujú nielen deti, ale aj dospelí. Je to úžasná športová aktivita, ktorú sprevádza množstvo smiechu a zábavy. Pri sánkovaní je naozaj veľmi tenká hranica medzi radosťou a nebezpečenstvom. V zime majú vaše ratolesti dosť voľných dní, a preto im neumožnite sánkovať sa hocikde a bez kvalitnej výbavy.

„Ideme na kopec, vezmi si so sebou sánky!“ Takto na seba pokrikujú decká počas krásnej zasneženej zimy. Určite na tom nie je nič zlé, len aby to prebiehalo za maximálnej opatrnosti. Riskantné sánkovanie už neraz prinieslo fatálne následky a zbytočne si vzalo mladé ľudské životy.

Na akom kopci sa sánkovať? Nevyberajte si terén v blízkosti zalesnených plôch, ktoré sú na viac neudržiavané a zlé sprístupnené. Strmosť kopca sa len ťažko dá prepočítať a odporučiť v ideálnych hodnotách.

Skôr sa zamerajte na svoje zručnosti, bystrosť a schopnosť ovládať sánky pri väčšej rýchlosti. Tá sa bude každou strmšou plochou len zvyšovať! Terén na sánkovanie by nemal byť v tesnej blízkosti rušných ciest. Toto riziko sa vzťahuje predovšetkým na sánkovanie v mestách. Viacerí nezbedníci si to so sánkami zamieria k rybníkom a ďalším vodným plochám. Na to radšej ani nepomyslite!

Veľmi nebezpečné je aj preplnenie lyžiarskych stredísk sánkarmi. Odborníci stále upozorňujú, že tieto rozdielne pohybové disciplíny si vyžadujú osobitnú motoriku, zvládanie prekážok a rýchlosti. V známych lyžiarskych strediskách sú zvlášť vyhradené plochy pre sánkarov. Kiežby sa to aj v praxi dodržiavalo! 

Zvážte, či je pre vás naozaj bezpečné sánkovať za šera, počas tmy či pri silnom vetre. Za zhoršených viditeľných podmienok majte na sebe reflexné prvky a nikdy nezabúdajte na prilbu či lyžiarske okuliare. Deti sa týmto bezpečnostným prvkom budú vyhýbať, veď idú „len na sánky“, no radšej zvýšená bezpečnosť ako štýlový pád. Pri silnom vetre slabšie počuť, a tak nemusíme včas reagovať na varovný krik ostatných. 

Pri sánkovaní je rozhodujúcim aj zvládanie rýchlosti a brzdenie. Platí, že brzdiť sa má celou plochou chodidla postupne počas celej jazdy. Začať brzdiť pred možnou zrážkou alebo pádom je už neskoro! Dôležitým upozornením je sánkovanie vo dvojici... Ťarcha padá na druhého v poradí. Má mať pod kontrolou hlavne brzdenie. Mnohé moderné sánky sú pre zvýšenú bezpečnosť vybavené už aj bezpečnostnými pásmi a ohrádkou, ktorá chráni deti pred nárazom a vypadnutím. Dajte vášmu tohtoročnému sánkovaniu nielen štýl, ale predovšetkým limity a ohľaduplnosť!            

Tatiana
Autor fotografie:www.pixabay.com