Máte sedavé zamestnanie? Tieto cviky si môžete zacvičiť priamo v kancelárii

Sedavý spôsob života je jednou z príčin narastajúceho počtu ľudí s nadváhou, obezitou, ale aj civilizačnými ochoreniami. Navyše nedostatok pohybu sa negatívne prejavuje aj na našom pohybovom aparáte, pretože sme prirodzene stvorení pre pohyb.

Preto je veľmi dôležité, aby sme aj do sedavého zamestnania začlenili pohybovú aktivitu – čo najčastejšie sa prešli k tlačiarni, záležitosti s kolegami vybavovali osobne nie mailom alebo telefonicky, používali schody namiesto výťahu a niekoľkokrát počas pracovného dňa si dopriali aj niekoľko jednoduchých cvikov. Ktoré aktivity sa dajú bez problémov vykonávať aj v kancelárii?

  • Hlboké dýchanie  

Hlboké dýchanie môžete praktizovať kdekoľvek a v akejkoľvek polohe. Ak s tým nemáte skúsenosti, nacvičte si ho najprv doma v polohe ležmo. Potom pre vás nebude problém zhlboka dýchať posediačky či v stoji v kancelárii alebo v autobuse. Ako na to? Ruku si položte na brucho a zhlboka sa nadýchnite nosom. Sledujte, ako sa vaše brucho dvíha (hrudník by sa mal zdvíhať iba minimálne). Po nádychu až „do brucha“ dych zadržte a ústami pomaličky vydychujte. Pri výdychu myslite na to, ako z vás odchádza všetko negatívne a vaše telo sa uvoľňuje.  Zopakujte niekoľkokrát za sebou.

Výborná je aj metóda 4:7:8, za ktorou je americký lekár A. Weil. Jej podstata je jednoduchá – nádych trvá štyri sekundy, sedem sekúnd patrí zadržaniu dychu a osem sekúnd výdychu. Toto dýchacie cvičenie je potrebné vykonať minimálne 4 razy za sebou.

  • Krčenie a krúženie ramenami

Ak sa chcete vyhnúť ukladaniu napätia v oblasti ramien a krčnej chrbtice, jedným zo skvelých cvikov je tzv. krčenie ramenami – vystrite sa, obe ramená zdvihnite hore a potom zasa dolu. Opakujte niekoľkokrát za sebou. Následne ramenami krúžte smerom dopredu a dozadu. Cvik môžete vykonávať v sede alebo v stoji.

  • Úklony do strán a otáčanie hlavy

Na precvičenie krčnej chrbtice sú stvorené úklony do strán. To znamená, že hlavu pomaly ukláňate na jednu a druhú stranu. Následne hlavou robte krúživý pohyb doprava a následne doľava. Oba cviky vykonávajte pomaly a zhlboka dýchajte.

  • Cviky s nohami pod stolom

Ak nemáte možnosť prejsť sa, jednoducho zdvihnite nohy pod stolom a robte s nimi „nožničky“. Tento cvik perfekte rozprúdi krv. Ďalší cvik je takisto jednoduchý – nohy pod stolom zodvihnite a držte ich vystreté niekoľko sekúnd. Potom ich položte na zem a opakujte niekoľkokrát za sebou.

  • Drep pri stene

Stačí, keď sa chrbtom opriete o stenu do polohy drepu. Zadok je na úrovni kolien a v kolenách pravý uhol. Chrbát i ramená sú celou plochou opreté o stenu. Dívajte sa pred seba a v tejto pozícii vydržte čo najdlhšie.

  • Chôdza či beh namieste

Kancelária nám neponúka veľa možností na kardio tréning. Avšak vždy sa dá venovať chôdzi (pochodovaniu) či džogingu namieste. Ak máte svoju kanceláriu, žiadny problém. V prípade, že nemáte, skúste to napríklad na toalete.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/diev%C4%8Da-%C5%BEena-pr%C3%A1ca-kancel%C3%A1ria-2618562/