DENNÍK RELAX - Máte lenivé črevá? Tieto potraviny pomôžu!

Máte lenivé črevá? Tieto potraviny pomôžu!

Zápcha sa vyznačuje nepravidelnou stolicou, ktorá je tvrdá, suchá a hrudkovitá, bolesťou, pocitom plnosti a zväčšeným bruškom. Nepravidelná stolica takisto neraz vedie ku vzniku hemoroidov.

Za zápchu je považovaný stav, keď má človek menej ako tri stolice týždenne. V USA trpí zápchou približne 16 ľudí zo 100. Ako sa jej zbaviť? Pomôže celková úprava životného štýlu, kde kľúčovú úlohu zohráva práve strava a tiež správny pitný režim. Ktoré potraviny pomáhajú bojovať proti zápche?

  • Jogurty a kefíry

V jogurtoch s obsahom probiotík a takisto v kefíroch sa nachádzajú prospešné črevné baktérie, ktoré sú kľúčové pre zdravie čriev. Takisto sa podieľajú na správnom vyprázdňovaní. Ak ich v črevách nie je dostatok, môže sa to prejavovať práve zápchou. Podľa jednej zo štúdií konzumácia 180 ml jogurtu s obsahom polydextrózy, Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium lactis každé ráno počas doby 14 dní skráti čas potrebný na odchod stolice u ľudí trpiacich chronickou zápchou.

  • Sušené slivky

Pravidelná konzumácia sušených sliviek je overeným prostriedkom proti zápche. Sušené slivky sú totiž bohaté na vlákninu, ktorá zlepšuje pohyby čriev. Podľa štúdií si dokáže so zápchou poradiť konzumácia asi 100 g sušených sliviek denne. Okrem toho stojí za vyskúšanie aj táto babská rada – slivky zalejeme teplou vodou a necháme odstáť do rána. Ráno vodu zo sliviek nalačno vypijeme a potom skonzumujeme aj slivky. Pri kúpe sušených sliviek uprednostňujeme také, ktoré sú z ekologického poľnohospodárstva a neobsahujú konzervačné látky.

  • Pšeničné otruby

Okrem toho, že pšeničné otruby obsahujú veľa biologicky aktívnych látok, zastúpená vláknina je výbornou bojovníčkou proti zápche. To znamená, že pomôžu s pravidelným vyprázdňovaním, stabilizujú hladinu krvného cukru, a dokonca chránia pred vznikom rakoviny prsníka. Podľa jednej zo štúdií, ženy, ktoré jedli 2 týždne na raňajky pšeničné otruby, zlepšili si činnosť čriev a znížili výskyt zápchy. Čo sa týka pšeničných otrúb, pozor na skladovanie – treba ich dať do chladničky, ideálne do sklenenej, dobre uzatvárateľnej nádoby.

  • Jablká a hrušky

Ak si denne doprajete dve jablká, nebudete potrebovať lekára. Aspoň to tvrdili naše babičky. Konzumácia jabĺk a hrušiek vám však pomôže aj pri zápche, pretože toto ovocie je nabité vlákninou. To znamená, že jabĺčka a hrušky vám zlepšia trávenie a zbavia vás zápchy. Avšak nielen to. Napríklad pitie jablkovej šťavy spomaľuje starnutie mozgu.  Hrušky zasa pomáhajú pri chudnutí a posilňujú kosti. Hrušková šťava vypitá ráno nalačno je bojovníčkou proti bolesti hrdla. Pri konzumácii celých plodov však nezabúdajte na to, že ich treba jesť celé, teda aj so šupkou.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/jablk%C3%A1-hru%C5%A1ky-ovocie-organick%C3%A9-3329366/