Majte svoje zdravie pod palcom a zdolajte hypoxiu

Majte svoje zdravie pod palcom a zdolajte hypoxiu

Počuli ste už niekedy o oxymetri? Nie, nejde o žiadny veľký a zložitý prístroj, ba naopak. Tento malý pomocník môže byť súčasťou každej domácnosti, v lekárničke zaberie minimum miesta, zato ale dokáže niečo veľmi dôležité. Postráži zdravie vás aj celej rodiny.

Nedostatok kyslíka alebo hypoxia je závažný stav, ktorý môže mať pre ľudský organizmus nepríjemné následky. Ovplyvňuje mozgové funkcie a celý nervový systém, ale v bezpečí vlastne nie je pri nedostatočnom okysličení žiadny orgán. Oxymeter funguje ako prevencia, za krátku chvíľu zmeria saturáciu krvného hemoglobínu kyslíkom a tepovú frekvenciu, dokáže teda zavčasu upozorniť na prípadný zdravotný problém. Pravda, svoj boom si užil predovšetkým v čase Covidu, ktorý už, dúfajme, ustupuje. Avšak mať ho ako súčasť domácej lekárničky rozhodne nie je na škodu.

Športovci zbystrite

Každý, kto aktívne športuje, si zakladá na svojej kondícii. Lenže, aj keď sa cítite na vrchole síl, v skutočnosti to tak ideálne byť nemusí. Vo chvíli, keď budete sledovať hodnotu saturácie kyslíkom a tepovú frekvenciu, získate o svojej kondícii omnoho lepší prehľad. Zároveň si aj efektívnejšie rozložíte tréningy a dni odpočinku. Telo potrebuje regenerovať, takže ak vám oxymeter ukáže od rána nižšiu saturáciu kyslíkom, je lepšie vynechať väčšiu fyzickú aktivitu a skôr odpočívať. „Pri tréningu na tzv. kyslíkový dlh sa telo rýchlejšie vyčerpá a nepodáva také výkony. Pulzný oxymeter je aj skvelým ukazovateľom toho, či sa fyzická kondícia u športovca vyvíja, teda hodnoty saturácie kyslíkom a tepová frekvencia by sa mali zlepšovať. Telo sa naučí lepšie hospodáriť s kyslíkom, a to sa prejaví tým, že hodnota saturácie krvi bude po približne 2-3 týždňoch rovnako intenzívneho tréningu vyššia a tepová frekvencia naopak nižšia,“ hovorí MUDr. Veronika Honzíková.

Na zemi aj vo vzduchu

Takmer každý z nás sa občas vydá na cestu lietadlom. Mnohým, s tým súvisiace, zmeny tlaku nerobia vôbec dobre, pociťujú závraty alebo sa im horšie dýcha. Aj v týchto chvíľach sa vyplatí použitie oxymetra. Počas niekoľkých sekúnd viete, ako kritické pre vaše telo tieto podmienky sú. Veľmi podobná situácia nastáva napríklad pri vysokohorskej turistike, kedy vám oxymeter povie, ako rýchlo môžete stúpať bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie. Inými slovami, ak sa pohybujete v prostredí, kde dochádza k náhlym zmenám tlaku, majte oxymeter stále po ruke.

V zdraví aj chorobe

Oxymeter by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti, dvojnásobne to platí vtedy, ak v nej žije človek so srdcovou či pľúcnou chorobou, napríklad astmatik, alebo osoba s diagnostikovanou spánkovou apnoe. V tomto prípade je možné ľahko monitorovať svoj stav, stačí si navliecť pred spaním, v priebehu noci a po prebudení na prst oxymeter a zapisovať hodnoty. Kto má naviac doma prístroj na okysličenie tela pri spánku, ľahko si tak postráži jeho funkčnosť a efektivitu. „Normálna hodnota saturácie krvi kyslíkom je 95-98 %, ak klesne hodnota pod 95 % je vhodný pokojový režim a častejšia kontrola stavu. Ak je nameraná hodnota nižšia než 90 %, odporúča sa kontaktovať záchrannú službu. Napríklad oxymeter TrueLife Oxymeter X5 BT pracuje s odchýlkou ±2 % a dokáže zistiť aj hodnotu perfúzneho indexu, teda podiel okysličenej krvi prichádzajúcej s každým novým srdcovým tepom k celkovému množstvu krvi, ktorá je už v končatine prítomná,“ upresňuje MUDr. Honzíková, prečo je také dôležité vedieť, ako je telo okysličované. Len pár percent môže hrať zásadnú úlohu. Bolesť hlavy, potenie či sťažené dýchanie môžu byť len chvíľkovou indispozíciou, alebo predzvesťou niečoho vážnejšieho.

Možno namietnete, že ste zdraví, tak prečo investovať do niečoho ako oxymeter. Odpoveď je jednoduchá, v dnešnej uponáhľanej dobe rozhodne nie je od veci venovať svojmu telu väčšiu starostlivosť a pozornosť. S týmto prístrojom sa dozviete viac o fungovaní vlastného tela a uvidíte, či je v harmónii, alebo s niečím bojuje.