Čo spôsobuje nadváha a obezita? Toto by ste nemali ignorovať!

Určite ste sa už stretli s výrokom: „Povedzte mi svoj obvod pása a ja vám poviem, ako dlho budete žiť.“

Ak neviete, ako ste na tom s hmotnosťou a nemáte možnosť nechať sa odvážiť na špeciálnej váhe u odborníka, dobrým ukazovateľom vášho zdravotného stavu a tiež rizika vzniku civilizačných ochorení môže byť obvod pása.
Ako na to? Zmerajte si obvod pása v strede medzi dolným okrajom rebier a vrchom panvovej kosti. Následne nameranú hodnotu vydeľte svojou výškou. Ak je výsledné číslo nižšie ako 0,5, nemáte sa čoho obávať. Ak je v rozmedzí 0,5 – 0,6 hrozí vám zvýšené riziko a nad 0,6 značí vysoké riziko vzniku civilizačných ochorení.

Vybrané riziká nadváhy a obezity
Cukrovka
Podľa odhadov trpí cukrovkou 8 z 10 ľudí, ktorí majú nadváhu alebo obezitu. Problémom je, že vysoká hladina cukru v krvi vedie aj k ďalším závažným problémom, ako sú napríklad choroby obličiek, ťažkosti s očami a srdcové choroby.

Ochorenia srdca
Veľa ľudí s nadváhou a obezitou má problém s vysokým krvným tlakom a vysokou hladinou cholesterolu v krvi, v dôsledku čoho u nich existuje niekoľkonásobne vyššie riziko, že dostanú infarkt, mŕtvicu alebo ďalšie srdcové choroby.

Nespavosť a spánkové apnoe
Spánkové apnoe môžeme jednoducho definovať ako stav, keď človek počas spánku nepravidelne dýcha, poprípade na určitú dobu môže prestať dýchať úplne. Ak sa spánkové apnoe nerieši, môže mať fatálne následky.

Rakovina
Podľa štúdie  boli abdominálna obezita a prírastok na hmotnosti počas dospelosti spojené s viacerými druhmi rakoviny. Bola potvrdená aj priama súvislosť medzi obezitou a rakovinou prsníka, hrubého čreva, konečníka, maternice, pažeráka, obličiek, vaječníkov a pankreasu.

Zmeny nálad a depresia
Podľa analýzy takmer dvadsiatich prierezových štúdií mali obézni väčšiu pravdepodobnosť vzniku depresie ako ľudia s normálnou hmotnosťou.

Reprodukčné ťažkosti
Vplyv obezity na reprodukčné zdravie a schopnosť splodiť dieťa je zreteľnejšia u žien. Takisto obezita zvyšuje riziko skorého i neskorého potratu, tehotenskej cukrovky, preeklampsie a komplikácií počas pôrodu.
Medzi ďalšie riziká nadváhy a obezity patria ochorenia dýchacích ciest, vznik Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby a, samozrejme, znížená kvalita a skrátenie dĺžky života.

Mirka 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/hamburger-hranolky-brucho-2683042/