Čo robiť, keď trápia hemoroidy?

Hemoroidy – ochorenie, ktoré trápi veľkú časť našej populácie patrí k tým nepríjemnejším. Ak sa však príznaky zachytia včas, možno ho liečiť úpravou životného štýlu.

Hemoroidy, ktoré vznikajú vo vnútri análneho otvoru, nazývame vnútorné hemoroidy. Okolo análneho otvoru pod kožou vznikajú vonkajšie hemoroidy.

Príznaky, ktoré signalizujú hemoroidy

  •     bolestivosť, svrbenie a opuchy okolo konečníka
  •     prítomnosť krvi okolo konečníka, najčastejšie jasnočervenej farby

Veľmi dôležité je vedieť, z akých príčin hemoroidy vznikajú. Ak poznáte príčinu, môžete ju odstrániť alebo eliminovať nebezpečenstvo vzniku hemoroidov. Hemoroidy sú výsledkom zvýšeného tlaku v črevách, ktorý vzniká pri dlhom pobyte na WC alebo análnom styku. Za hemoroidy sú zodpovedné aj tehotenstvo, obezita alebo dlhodobá hnačka či zápcha. Veľmi často vznikajú v súvislosti s pribúdajúcim vekom, prípadne sú záležitosťou dedičnosti. Stav hemoroidov môže zhoršiť dvíhanie ťažkých bremien.

Ako bojovať proti hemoroidom?

Základom liečby hemoroidov je jednoznačne zmena v životnom štýle. Ak sa rozhodnete len pre zmierňovanie príznakov, váš stav sa môže časom zhoršiť. V prvom rade vám odporúčame konzumovať dostatok vlákniny. Najideálnejším spôsobom je získavanie vlákniny z ovocia, zeleniny a celozrnných produktov. Ak neviete pokryť potrebné množstvo vlákniny z prirodzenej stravy, siahnite po preparátoch z lekárne. Druhou najúčinnejšou zbraňou je dostatočný pitný režim. Zabudnite na limonády, nektáre a presladené džúsy. Preferujte minerálne vody alebo nesladené čaje. Pri vykonávaní veľkej potreby nevynakladajte prílišnú námahu, ktorá zvyšuje tlak v črevách a stav zhoršuje. Ďalšou nevyhnutnosťou pre pravidelnú a bezproblémovú stolicu je pohyb. Denne sa prechádzajte, vykonávajte aeróbne aktivity a vyhnite sa dlhému sedeniu alebo státiu.

Prostriedky pre zmiernenie opuchov, bolesti a krvácania

Pre zmiernenie nepríjemných sprievodných znakov choroby vám poslúžia prostriedky z lekárne. Zakúpte si produkty určené pre sedacie kúpele. Sedacie kúpele sú účinné vtedy, ak ich vykonávate pravidelne. Majte poruke hojivé masti a gély, ktoré rýchlo účinkujú a potlačia nepríjemnú bolesť. Pri hemoroidoch je veľmi dôležitá hygiena. Používajte neparfumované prostriedky, ktoré sú k podráždenej pokožke šetrné. Stav hemoroidov zhoršuje toaletný papier. Naučte sa používať vlhčené obrúsky (najvhodnejšie sú produkty určené pre deti, lebo neobsahujú alkohol a parfumy). Nezabúdajte na kvalitnú bavlnenú bielizeň, ktorá by mala byť pohodlná.

Ak dodržíte aspoň časť uvedených rád, váš zdravotný stav sa zmení k lepšiemu vo viacerých oblastiach.

(-de-)
 

 

 
Autor fotografie:www.pixabay.com