Čím najčastejšie zaťažujeme krčnú chrbticu?

Čím najčastejšie zaťažujeme krčnú chrbticu?

Bolesti chrbta vyplývajú z celkovej našej vyťaženosti – osobnej aj pracovnej. Sme neustále pod tlakom a nemáme dosť času na oddych. V dôsledku toho trpí celé naše telo, no zvlášť chrbtica. Najviac namáhaná, stuhnutá a preťažovaná je v krčnej oblasti. Môžu zato opäť len tie naše nesprávne návyky!

Krčná chrbtica je obzvlášť citlivou časťou. Vytvára oporu hlavy a zabezpečuje jej otáčanie. Podporuje prúdenie krvi do mozgu a taktiež je významnou ochranou miechy. Toľko funkcií pre sedem krčných stavcov! Ak si ich nebudeme chrániť a neosvojíme si zdravé držanie tela, skôr či neskôr pocítime nepríjemné symptómy spojené s jej preťažením či opotrebovaním. Krčnú chrbticu nám na tele nič nenahradí! Ak je stuhnutá, treba podporiť jej prirodzené posilnenie.

Pri akomkoľvek pohybe tlmí tlak, zabezpečuje pohyby lebky do strán, predklonu a záklonu, no s precvičovaním nezačínajte sami. Skôr vyžiadajte pomoc fyzioterapeuta, ktorý bližšie špecifikuje príčiny bolesti a vyhodnotí najlepší spôsob liečby. Krčná chrbtica rovnako ako chráni, tak je aj citlivá na rýchle, prudké pohyby. Tie sú pri cvičení bez odbornej pomoci naozaj veľmi pravdepodobné.

Bolestiam a neskoršiemu liečeniu je najlepšie predchádzať. Zárukou toho sú primerané životné návyky. Negatívnou stránkou je predovšetkým náš usadlý spôsob života. Ak to vyplýva z vašej pracovnej pozície, dá sa to dobre korigovať.

Ako si udržiavať zdravú krčnú chrbticu? 

Ideálne je striedať sed s pohybom (robte si hoc len malé niekoľkominútové prestávky), ponaťahujte svalstvo, uvoľnite sa. Do kancelárie si zaobstarajte ergonomickú stoličku, ktorá podporuje dynamické sedenie. Svojím tvarom a výplňou vás núti častejšie striedať polohy sedu. Občas si do práce vezmite aj fit loptu. Čo sa dá, vybavujte v stoji. Ide o telefonáty, rozhovory či čítanie rôznych podkladov.

Pre zdravie krčnej chrbtice je taktiež veľmi dôležitá aj spánková a bežná oddychová poloha. Spať by ste mali na chrbte a ak sa s tým naozaj nedokážete stotožniť, tak používajte kvalitné anatomické vankúše.

Krčnú chrbticu nezaťažujú len nadmerné stresové situácie, ale aj náročná fyzická práca, pri ktorej dvíhate ťažké predmety, ste ohnutí a pod. Ide o to, aby žiadny pohyb sa nestal stereotypným, monotónnym. Pre zdravie krčnej chrbtice nie sú vhodné ani všetky športové aktivity. Je to napr. golf, tenis, kde hrozia prudké pohyby a chrbtica sa zaťažuje jednostranne. Musíme si jednoducho dávať pozor, čo robíme, pri akom vyťažení a v akej polohe. Inak krčná chrbtica nebude nikdy vitálnou!

Tatiana