Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Cesta za zdravým životným štýlom nemá skratky, len pomocníkov

Čo prvé si predstavíte, keď sa povie zdravý životný štýl? Sú dve skupiny ľudí, ktorí sa aj prikláňajú k dvom rôznym odpovediam. Prvá skupina za dodržiavaním zdravého životného štýlu vidí odhodlanie, tvrdú prácu, tréning a aj veľký kus sebazaprenia, tá druhá skupina vidí diéty, jedlá z prášku, tabletky na chudnutie a rôzne urýchľovače procesu premeny na zdravé telo.

Pravdou je, že druhá skupina ľudí veľké výsledky nedosiahne a zostane často zacyklená v neustálom nastavovaní predsavzatí a návratu k životu bez pravidiel. Avšak, ľudia, ktorí si uvedomia, čo naozaj za dosiahnutím zdravého životného štýlu primárne je, vedia, že existujú aj pomocníci, ktorí im na tejto ceste pomôžu. Bez tvrdej práce, pravidelných tréningov a sebadisciplíny to však nejde. Ak má človek nastavené pravidelné cvičenie, regeneráciu a stravuje sa aspoň pravidlom 80:20, t.j. až 80 percent stravy je zdravej a nespracovanej, môže rozmýšľať nad tým, že do svojej bežnej rutiny zaradí napríklad doplnky stravy či suplementy. Tie majú za úlohu istým spôsobom pomôcť na ceste za určitými cieľmi, nie ich za vás splniť.

Spaľujte tuky efektívnejšie

Bežným doplnkom, ktorí športoví nadšenci zaraďujú do svojho tréningového dňa, sú kvalitné spaľovače tuku, ktoré však nie sú určené pre ľudí, ktorí necvičia. V žiadnom prípade by si človek, ktorý nevykonáva fyzickú aktivitu, nemal naordinovať spaľovače tuku a čakať, že nadbytočné kilogramy pôjdu sami dole. Tieto doplnky majú za úlohu napomôcť športovcovi počas jeho tréningu, zvýšiť jeho energiu a zrýchliť metabolizmus, čo spôsobí práve efektívnejšie spaľovanie tukov. Nezabúdajte, že je to počas tréningu.

Pri spaľovačoch tuku sa stretnete najčastejšie s tabletovou, práškovou či tekutou formou a je len na vás, ktorá z nich vám vyhovuje najviac. Tieto suplementy bežne obsahujú zložky ako je kofeín či L-karnitín. Vo všeobecnosti je možné rozdeliť tieto doplnky na termogenické a lipotropné. Ako už názov termogenické napovedá, po užití sa u športovca o niečo málo zvýši telesná teplota, čím sa zdvihne aj energetický výdaj. Lipotropné spaľovače zase znižujú nadmernú chuť do jedla a rozkladajú tuky.
Cesta za zdravým životným štýlom nemá skratky, len pomocníkov
Zdroj obrázku: {George Rudy} / Shutterstock.com

Príjem bielkovín už viac nemusí byť problémom

Vo svete športovcov sú zrejme najviac rozšírenými doplnkami stravy proteíny v práškovej forme. Proteín, a teda bielkovina, je základnou stavebnou časticou svalovej hmoty a mnoho ľudí môže mať problém s prijímaním dostatočného množstva bielkovín za deň. Ak je to aj váš prípad, práve tento doplnok stravy vám môže pomôcť pri dopĺňaní tejto dôležitej makroživiny. Proteínový prášok nemusíte zďaleka len piť, ako to vidíte u mnohých športovcov. Aj keď po tréningu je to snáď najjednoduchší spôsob, ako do organizmu bielkoviny dostať - jednoducho si v shakeri zmiešate trochu vody s proteínovým práškom a máte hotovo.

Proteín môžete pokojne využívať aj do jogurtov, ovsených kaší, ale aj do pečenia. Budete prekvapení, aké recepty sa z neho dajú vymyslieť a ako jednoducho premeníte obyčajné sacharidové jedlo na pokrm plný bielkovín.

Nemajte však mylnú predstavu, že vďaka proteínu začnete chudnúť. Všetko stále závisí na tom, či ste v kalorickom deficite. Aj proteíny majú kalorickú hodnotu, a preto by ste pri výbere mali pozerať nielen na kvalitu samotného zloženia, ale aj na nutričnú tabuľku. Je rozdiel, či si kúpite produkt s takmer nulovými hodnotami sacharidov a tukov, alebo siahnete po proteíne, ktorý má vysokú kalorickú hodnotu práve kvôli týmto dvom ďalším makroživinám. Vyberajte s rozumom.

Ak myslíte svoju cestu za zdravým životným štýlom a organizmom vážne, zbaľte športové batohy a vyrazte do prírody, do posilňovne či na skupinové cvičenie, zvládnite primárne princípy a tie začnite postupne dopĺňať o spomínaných pomocníkov na trhu. Ruka v ruke to zvládnete a uvidíte, že zdravie sa stane aj pre vás prioritou číslo jedna.

Zdroj obrázku: {Sebastian Duda} / Shutterstock.com