Ako si poradiť s herpesom na perách?

Ako si poradiť s herpesom na perách?

Herpes na perách sa objavuje vtedy, keď je náš imunitný systém oslabený a nedokáže odolávať stresu, fyzickému alebo psychickému vyčerpaniu. Odborníci za príčinu vzniku tohto typu vírusu udávajú aj nachladnutie. Častým spúšťačom je silné slnečné žiarenie. U žien je často herpes spôsobený hormonálnymi výkyvmi a nie je ojedinelý ani jeho vznik počas menštruácie.
 
V súčasnosti poznáme niekoľko typov vírusov spôsobujúcich herpes. Konkrétne však herpes na perách spôsobuje vírus herpes simplex typu 1, ktorý sa často uvádza pod skratkou HSV1. Treba si uvedomiť, že celkovo existuje osem typov herpetických vírusov prejavujúcich sa rôznymi formami a intenzitou.
 
Herpes spôsobený HSV1 spôsobujúci herpes v okolí úst a nosa môžeme získať kvapôčkovou nákazou. Kvapôčková nákaza predstavuje proces prenosu vírusu prostredníctvom drobného aerosolu, ktorý sa dostáva do dýchacích ciest a následne pri nedostatočnej imunite spôsobuje vírus a následne herpes. Partneri sa môžu nakaziť bozkom, často sa vyskytujúci je prenos prostredníctvom orálneho sexu. Vírus sa môže preniesť používaním rovnakého uteráka alebo používaním spoločného vankúša, šálok alebo príborov.

Prejavy herpesu?

S prvým štádiom infekcie sa mnohí z nás stretnú už v skorom detstve. V tomto období sú pľuzgieriky prítomné v ústnej dutine, teda nie sú viditeľné navonok. Nákaza je pre dieťa bolestivá a  reaguje plačom a odmietaním jedla.
Po prekonaní vírusu sa môže nákaza objaviť znovu vo vopred nepredvídateľnom čase. Pri opätovnom vzniku sa však zjavujú vodnaté pľuzgiere v okolí úst alebo nosa. Niekedy býva prítomné zvýšenie telesnej teploty spojené s pálením alebo svrbením.

Liečba herpesu

Základom liečby sú lieky patriace do kategórie virostatík. Virostatiká sú dostupné v lekárňach vo forme gélov a mastí. Nemajú schopnosť vyliečiť vírus, dokážu však zabrániť jeho ďalšiemu rozširovaniu, ktoré sa prejavuje odpudzujúcimi pľuzgiermi. V čase prítomnosti herpesu treba dôrazne dodržiavať hygienu, aby nedošlo k jeho prenosu na ostatných. Najdôležitejšie zo všetkého je však dať do poriadku svoj imunitný systém, aby bol schopný infekciám úspešne odolávať.

Čo všetko môžeme urobiť pre správne fungovanie imunitného systému?

Základom všetkého je racionálna výživa s dostatkom živín, pohyb na čerstvom vzduchu, pitný režim a pozitívny prístup k životu. Často práve psychika zohráva dôležitú úlohu v prevencii a liečbe rôznych ochorení. Obzvlášť dôležité pre imunitu sú antioxidanty, ktoré eliminujú vplyv voľných radikálov. Do tejto skupiny patria vitamíny A, E a C. Z minerálov je nevyhnutý dostatočný prísun železa, zinku a selénu. Občas je vhodné dopriať si perličkový kúpeľ, saunu alebo sa oddať relaxačnej masáži. Odborníci odporúčajú dlhodobé aplikovanie striedavej teplej a studenej sprchy, ktorá zoceľuje obranyschopnosť nášho organizmu. Pozitívne na celý organizmus pôsobí pravidelná rýchla chôdza v prírode.
 
Miroslava M.