Ako sa vyhnúť jarnej únave? 5 mini tipov, ktoré zaručene fungujú!

Ako sa vyhnúť jarnej únave? 5 mini tipov, ktoré zaručene fungujú!

S končiacou sa zimou a príchodom prvých jarných dní, ktorých sme sa nevedeli dočkať, sa neraz cítime pod psa. Fyzicky aj psychicky. Trápi nás nedostatok energie, podráždenosť, nervozita, smútok, úzkosť či poruchy koncentrácie.

Opakuje sa tento scenár aj u vás rok čo rok? Zmeňte to spolu s nami! Vyskúšajte naše tipy a jarná únava sa vám oblúkom vyhne. Čo pomáha?

1. Odľahčime jedálny lístok

V zime naše telo prirodzene inklinuje ku konzumácii ťažších jedál, preto je dobré ešte pred koncom zimy upraviť jedálniček. Za základ môžeme považovať obmedzenie ťažkých a mastných jedál, takisto zníženie konzumácie rafinovaného cukru a bielej múky. Naopak, pridáme viac strukovín, orechov, semien či za studena lisovaných rastlinných olejov.

2. Doprajme si vitamíny

V januári či februári môžeme ako zdroj živín využiť rastlinky dopestované na okennom parapete alebo staviť na klíčenie obilnín, strukovín či semienok. Už začiatkom roka si môžeme na okennom parapete dopestovať žeruchu či jarnú cibuľku, bohaté na prepotrebný vitamín C. Zvládne to aj úplný začiatočník.

Skôr, ako sa pustíme do pestovania žeruchy v kvetináči, vyberieme si odrodu, ktorá je na to vhodná. Jedná sa napríklad o žeruchu dánsku. Semienka sa jednoducho vysadia do zeminy, avšak postačí aj vata či piliny. Vata, zemina či piliny musia byť vlhké, ale semienka nesmú vo vode plávať. Žeruchu umiestnime na parapet na teplé miesto s dostatkom svetla. Už  o 1 – 2 týždne sa môžeme pustiť do strihania vrškov rastlinky.

Ak sa rozhodneme pre konzumáciu klíčkov rastlín, zvýšime využitie nutričných látok v obilninách, strukovinách či semienkach, zároveň sa stanú ľahšie stráviteľnými, zníži sa obsah antinutričných látok a kyseliny fytovej, zvýši sa obsah bielkovín atď. V prípade, že ste v tomto smere začiatočník, odporúčame zakúpenie špeciálnych misiek na klíčenie, ktorých súčasťou je aj podrobný návod, ako na to. Nakoľko klíčenie jednotlivých druhov strukovín, obilnín a semien sa odlišuje.

3. Začnime sa viac hýbať

Jedným z kľúčových bojovníkov proti jarnej únave je pohyb – prospeje telu i duši. Na začiatok  postačí 30 minút svižnej chôdze na čerstvom vzduchu. Tento čas nemusíme „odchodiť“ naraz, môžeme si ho rozdeliť do niekoľkých častí počas dňa. Pokojne sa môže jednať o desaťminútovky. Dbáme však na to, aby sme sa hýbali vonku.

4. Oddychujme

Nemáme na mysli vysedávanie pred televízorom alebo pri počítači. Organizmus si výborne oddýchne pri masáži, bankovaní či pobyte v saune, ktoré majú aj veľa ďalších pozitívnych účinkov. Výbornou voľbou je aj ranné otužovavanie v sprche.

5. Nezabúdajme na pozitívne myslenie

O pozitívne myslenie by sme sa mali usilovať po celý rok – sme tým, na čo myslíme a do života si priťahujeme to, na čo myslíme. Nezabúdajme na to ani na konci zimy a začiatku jari. Buďme vďační, nevenujme pozornosť negatívnym myšlienkam, nahrádzajme ich pozitívnymi, vizualizujme!

Mirka