DENNÍK RELAX - Ako bojovať proti hemoroidom pomocou prírody?

Ako bojovať proti hemoroidom pomocou prírody?

Podľa štatistík bojuje s hemoroidmi 30 % ľudí nad tridsať a až polovica ľudí vo veku nad 50 rokov. Ich prejavy sú neprehliadnuteľné – krv na toaletnom papieri či stolici, svrbenie, bolesť, opuch či pocit niečoho „cudzieho“ v konečníku. Ako nepríjemné symptómy hemoroidov zmierniť?

  • Skúste teplé sedacie kúpele

Úľavu pri hemoroidoch môžu priniesť teplé sedacie kúpele, do ktorých možno pridať rozličné ingrediencie. Výbornou voľbou je epsom soľ, čiže síran horečnatý. Pomôcť môžu aj liečivé rastliny, ako napríklad kapsička pastierska, plavúň obyčajný, rumanček kamilkový či rebríček obyčajný (myší chvost). Sedací kúpeľ z myšieho chvosta pripravíte zo 100 g celej rastliny, ktorú dáte na noc do studenej vody. Ráno macerát privediete do varu, odstavíte a pridáte do kúpeľa.

Okrem toho sa môžete stretnúť aj s radou, pridať do kúpeľa jablčný ocot – nerobte to, lebo tak môžete zbytočne postihnuté miesta rozdráždiť.

  • Hamamel (Witch hazel)

Hamamelu virgínskemu sa pripisujú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Okrem iného má schopnosť zmierniť opuch. V špecializovaných obchodoch sa môžete stretnúť napríklad s hamamelovou vodou. V prípade hemoroidov je však dôležité používať hamamelové vody bez alkoholu. Ešte lepšie je pripraviť si odvar priamo z hamamelu virgínskeho a pomocou vatových tampónov ho aplikovať na postihnuté miesta. Mimochodom, kvalitné produkty z hamamelu sa oplatí mať doma aj preto, lebo sú pokladom pre pokožku.

  • Kokosový olej

Extra penenský kokosový olej je výborným prírodným hydratačným prostriedkom, ktorý dokáže upokojiť podráždenie, poprípade zmierniť opuch.

  • Aloa

Aloa disponuje protizápalovými účinkami a má schopnosť napomáhať hojeniu rán, zmierňovať svrbenie, pálenie i opuch. Na hemoroidy možno aplikovať napríklad aloe vera gél. Avšak dôležité je, aby neobsahoval pridané látky, ktoré môžu postihnuté miesta podráždiť.

  • Epsom soľ s glycerínom

Prospešná pri hemoroidoch je už spomínaná epsom soľ spolu s glycerínom. Ako ich použiť? Skombinujte 2 polievkové lyžice epsom soli s rovnakým množstvom glycerínu. Masť dajte na gázu a umiestnite na hemoroidy. Nechajte pôsobiť 20 minút a opakujte každých 4 – 6 hodín až do zmiernenia bolesti.

  • Zmena životného štýlu

Pri hemoroidoch je veľmi dôležité prijímať dostatok potravín bohatých na vlákninu, napríklad ovocie, zeleninu, strukoviny či semiačka a takisto piť veľa tekutín. Vhodné je nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, vyhnúť sa dlhému vysedávaniu a tlačeniu na toalete, a používať obrúsky špeciálne určené na hemoroidy, nie toaletný papier.


-w-
 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/wc-mu%C5%BE-posedenie-k%C3%BApe%C4%BE%C5%88a-29907/