7 tipov, ako byť fit aj v jeseni

Po naplno prežitom lete chytá mnohých z nás do pazúrov jesenná nostalgia. Slnka je pomenej, dni sú kratšie a chladnejšie. V spomienkach sa vraciame späť k letným mesiacom. Avšak aj jeseň má svoje čaro. Máme pre vás 7 tipov, vďaka ktorým ju prežijete vo väčšej radosti a vnútornej rovnováhe.

  • Kontrolujte svoje myšlienky

Ak sa dopredu naladíte na to, že jeseň nemáte radi a odtrpíte si ju, potom to zrejme aj tak bude. Skúste ísť na to opačne. Keď vás zavalia myšlienky plné negativizmu, nevšímajte si ich. Ako prišli, tak aj odídu. Presmerujte svoju pozornosť na to, čo príjemné vás v jeseni čaká. Pokojne si zoberte papier a pero a spíšte si, ako by ste chceli toto ročné obdobie prežiť.

  • Do jedálnička zaraďte čo najviac jesenných plodov zo záhrady

Jedlo ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj duševné zdravie. Nezabúdajte na to. Do jedálneho lístka prepašujte čo najviac jesenných potravín buď z vlastnej záhrady, alebo od poctivých slovenských pestovateľov. Tekvica, jablká, hrušky, slivky, cesnak, cibuľa či vlašské orechy by v jesennom jedálničku rozhodne chýbať nemali.

  • Začnite dopĺňať vitamín D

Ak ste trávili v lete veľa času na slnku bez opaľovacieho krému, vaše telo si zrejme vitamín D na niekoľko týždňov uložilo do zásoby. Avšak s príchodom septembra je vhodné začať s dopĺňaním tohto dôležitého vitamínu (hormónu). Má vplyv nielen na náladu, ale aj na fungovanie imunitného systému.

  • Neprestávajte sa hýbať

V lete sa väčšina z nás prirodzene viac hýbe. Ak nie ste nadšenec fitness, doprajte si každý deň aspoň svižnú prechádzku na čerstvom vzduchu. Zbytočne to nepreháňajte ani s vrstvami oblečenia, pretože aj to je spôsob, ako svoje telo otužovať. Otužovanie rovná sa silnejšia imunita.

  • Čítajte namiesto sledovania spravodajstva

Máte tendenciu v jeseni a v zime sledovať viac televíziu? Stanovte si limit a preferujte zmysluplný televízny program. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa sledovaniu spravodajstva, v ktorom takmer nič pozitívne nenájdete. Namiesto toho si radšej prečítajte knihu, na ktorú sa už dlho tešíte.

  • Nepodceňujte pitný režim

Počas leta sa s upozorneniami na dôsledné dodržiavanie pitného režimu stretávame často. V jeseni a v zime pitný režim podceňujeme. Je to aj váš prípad? Dajte si pred seba fľašu s vodou, pite priebežne počas celého dňa. Snažte sa o to, aby váš moč nebol tmavý a zapáchajúci, pretože to už je  prejav dehydratácie.

  • Venujte sa koníčkom

V jeseni a v zime sa nedá kvôli nepriaznivému počasiu tráviť toľko času vonku ako počas leta. Táto skutočnosť vám ponúka jedinečnú príležitosť venovať sa svojim koníčkom. Vravíte, že žiadny nemáte? Hľadajte a skúšajte, pretože kto hľadá, určite nájde.
Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/person-trail-path-lake-tree-5716523/