7 prírodných tipov na posilnenie imunity

Posilňovanie imunity je populárnou témou, pretože silná obranyschopnosť je jedným zo základných pilierov pevného zdravia. Ak chceme, aby náš imunitný systém zvládal nápor rôznych vírusov či baktérií, mali by sme ho systematicky posilňovať. Ktoré prírodné tipy stoja za vyskúšanie?

1. Doprajte si viac potravín rastlinného pôvodu

Ak si denne dožičíte aspoň 500 g zeleniny a ovocia, robíte dobre. Avšak existujú aj ďalšie potraviny rastlinného pôvodu, ktoré sú nabité živinami a najmä antioxidantmi chrániacimi bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Po zohľadnení denného energetického príjmu je vhodné dať si denne 1 – 2 hrste orechov a semienok, niekoľkokrát týždenne si na tanier namiesto mäsa naservírovať napríklad strukoviny.

2. Dopĺňajte omega-3 tuky

Protizápalové omega-3 tuky nie sú v našej strave zastúpené dostatočne napríklad preto, že konzumujeme minimum tučných rýb. Napraviť to môžeme napríklad výživovými doplnkami v podobe rybieho oleja, nakoľko väčšina odborníkov sa zhoduje, že v našich podmienkach, ani napriek zdravej a vyváženej strave, nie je možné prijať dostatok týchto protizápalových tukov.

3. Objavte čaro fermentovaných potravín

Fermentované potraviny sú bohaté na prospešné probiotiká, nevyhnutné pre silnú imunitu. Okrem kvasenej kapusty sú zdrojom dobrých črevných baktérií aj miso, natto, tempeh či kombuča.

4. Minimalizujte príjem vysoko priemyselne spracovaných potravín

Alebo, naopak, sústreďte sa na konzumáciu základných, minimálne spracovaných potravín, ktoré sú lokálne a sezónne. V praxi to znamená dať zbohom, alebo výrazne obmedziť, produkty z bielej múky a s vysokým obsahom cukru, konzervované potraviny, údeniny, jedlá z rýchleho občerstvenia a podobne.

5. Venujte sa každodenne pohybovej aktivite v miernej intenzite

Na imunitný systém má priaznivý vplyv pohyb v miernej intenzite, ako je napríklad svižná chôdza na čerstvom vzduchu za každého počasia. Naopak, veľmi intenzívne a často vykonávané náročné tréningy, nedostatočne vykompenzované regeneráciou, obranyschopnosť oslabujú.

6. Zatočte so stresom

Stres je zabijakom imunity, a preto je dôležité, aby ste si našli spôsob, ako ho zvládať. Výborne funguje hlboké dýchanie, pravidelná pohybová aktivita, meditácia, joga, písanie denníka či praktizovanie všímavosti.

7. Nezabúdajte na vitamín D

Vitamín D si vie naše telo vyprodukovať za pomoci slnečných lúčov v období od jari do jesene. Odhaduje sa, že ľudský organizmus si vie urobiť zásobu tohto prepotrebného vitamínu na jeden až dva mesiace. Avšak potom je potrebné déčko doplniť. Nachádza sa v niektorých potravinách, avšak jeho využiteľnosť naším telom z potravín je niekde na úrovni 10 percent. Aj v tomto prípade teda stojí za zváženie suplementácia.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/vitamin-c-vitamin-c-health-4940629/