5 pohodových tipov, ktoré zlepšia zdravie vášho srdca

5 pohodových tipov, ktoré zlepšia zdravie vášho srdca

Každý z nás vie, že správna strava i pohyb pomáhajú udržiavať srdce zdravé. Napriek tomu mnohí tento fakt ignorujú. Prinášame vám niekoľko tipov z trošku iného súdka, ktoré príliš „nebolia“ a prospejú srdcu.

Spite

Kvalitný spánok v trvaní 7 – 8 hodín je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Spánok je nevyhnutný aj pre zdravie srdca. Ak spíme málo, alebo nekvalitne, narastá riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Podľa štúdie, ktorej sa zúčastnilo 3 000 ľudí nad 45 rokov, tí, ktorí spali menej ako 6 hodín, mali až dvakrát vyššie riziko, že u nich vznikne infarkt alebo mŕtvica v porovnaní s tými, ktorí spali 6 – 8 hodín denne.

Doplňte do tela omega-3 tuky

Všetci vieme, že ak chceme telu zabezpečiť dostatok výživných látok, musíme jesť zdravú, pestrú a vyváženú stravu. Avšak problém je v tom, že v našich končinách nie je možné dostatočne pokryť potrebu omega-3 tukov, ktoré disponujú významnými protizápalovými účinkami. Jeden dôvod je ten, že dostať sa ku kvalitnému zdroju rýb je pre väčšinu Slovákov problém a ďalším skutočnosť, že v našej strave významne dominujú omega-6 tuky.

Je pravda, že omega-3 nenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú aj v rastlinných zdrojoch, ako napríklad v ľanových semiačkach, avšak väčšina z nás nevie ich potrebu pokryť z rastlín. Preto je vhodné omega-3 tuky suplementovať, napríklad formou rybieho oleja či oleja z treščej pečene.

V práci si robte pravidelné prestávky a rozhýbte sa

Odborníci dvíhajú varovný prst a upozorňujú na negatívne dôsledky sedavého spôsobu života. Dlhodobé sedenie škodí a nedá sa vykompenzovať ani každodennými tréningmi vo fitcentre. Oveľa dôležitejšie je mať dostatok pohybu v rámci celého dňa – v práci si robiť pravidelné prestávky a rozhýbať sa, využívať schody namiesto výťahu, venovať sa viackrát za deň strečingu a podobne.

Podľa štúdie na 800 000 ľuďoch, u tých, ktorí sedeli najviac, došlo k zvýšeniu rizika kardiovaskulárnych príhod o neuveriteľných 147 percent. Uvedomiť si treba aj to, že dlhodobé sedenie zvyšuje riziko trombózy.
Ak s tým máte problém, nastavte si pripomienku v telefóne alebo používajte inteligentné hodinky, ktoré vás na nečinnosť upozornia výzvou na aktívny strečing.

Vyhýbajte sa pasívnemu fajčeniu ako čert krížu

Nefajčíte, ale zdržiavate sa v zafajčenom prostredí? Potom sa u vás zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb o 25 – 30 percent, čo nie je zanedbateľné číslo. Obzvlášť by ste si mali dať pozor vtedy, keď máte vysoký tlak a cholesterol, a navyše sa zdržiavate v zafajčenom prostredí, pretože riziko vzniku srdcových chorôb je ešte vyššie.

Myslite na svoje duševné zdravie

Telo a duša sú prepojené. Ak vo svojom živote dlhodobo niečo ignorujeme, skôr či neskôr sa to prejaví na našom tele. Ak sa na ochorenia srdca pozrieme z pohľadu psychosomatiky, tak potom srdce nám ukazuje to, ako sme na tom so sebaláskou (sebahodnotou, ale aj sebavedomím), schopnosťou vyjadriť svoj názor, presadiť sa. Ukazuje nám, kde sú naše hranice.

To znamená, že zdravotné problémy so srdcom nás upozorňujú na to, že by sme mali začať myslieť na seba, starať sa o svoje telesné i duševné zdravie – mať samého seba skutočne rád.

Mirka