3 vedecky overené tipy, ako predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení

3 vedecky overené tipy, ako predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Kardiovaskulárne  choroby sú na popredných priečkach v rebríčkoch úmrtnosti v mnohých krajinách sveta. Preto je veľmi dôležité urobiť maximum preto, aby sme ich vzniku predišli. Čo pomôže?


1. Zdravá a vyvážená strava bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie


Jednou z hlavných foriem prevencie srdcovocievnych chorôb je zdravá a vyvážená strava. To znamená, že by mala obsahovať kvalitné proteíny, komplexné sacharidy, zdravé tuky, vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty, vlákninu a mnohé ďalšie. Výbornou prevenciou infarktu či mŕtvice je, napríklad dostatok protizápalových omega-3 tukov, vlákniny a zdá sa, že aj konzumácia ovocia a zeleniny. Podľa jednej zo štúdií, tí, ktorí jedli denne osem a viac porcií zeleniny a ovocia, znížili riziko vzniku srdcového infarktu a mozgovej príhody až o neuveriteľných 30 percent v porovnaní s tými, ktorí si denne dopriali iba 1,5 či menej porcií zeleniny a ovocia.

    • Denne si dožičte aspoň 5 porcií zeleniny a ovocia, teda približne 500 g, pričom sa snažte o čo najpestrejšiu škálu. Niektorí odborníci odporúčajú až 8 porcií zeleniny a ovocia denne, čo činí cca 800 g. Počas chladných mesiacov môžete čerstvú zeleninu a ovocie dopĺňať aj kvalitnými mrazenými produktmi alebo siahnuť po sušenom ovocí.


2. Niekoľko šálok kvalitného zeleného čaju denne


Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu chrániť aj pred vznikom chorôb srdca. Podľa štúdie, do ktorej sa zapojilo 40 530 dospelých z Japonska, tí, ktorí pili viac ako 5 šálok zeleného čaju denne, mali o 26 % nižšie riziko úmrtia na infarkt a mŕtvicu a o 16 % nižšie riziko smrti zo všetkých príčin ako tí, ktorí pili menej ako jednu šálku denne.

    • Ak sa rozhodnete pre zaradenie zeleného čaju do svojho pitného režimu, majte na mysli, že je bohatý na kofeín. To znamená, že potom treba obmedziť pitie kávy a dbať na celkový pitný režim. Takisto je dôležité vybrať si kvalitný zelený čaj.


3. Vďačnosť


Ľudia, ktorí sú vďační, sú aj zdravší. Existuje na to viacero vedeckých dôkazov a mnohé sa týkajú aj zdravia kardiovaskulárneho aparátu. Podľa jednej zo štúdií, ženy, ktoré si viedli denník vďačnosti po dobu dvoch týždňov, mali už po 14 dňoch nižší krvný tlak ako tie, ktoré písali o denných zážitkoch. Ďalšej štúdie sa zúčastnilo 186 pacientov. Tí, ktorí praktizovali vďačnosť, udávali lepšiu kvalitu spánku, viac energie, menej depresívnych nálad. Po ôsmich týždňoch denného vykonávania rituálu vďačnosti tiež u týchto pacientov vedci zistili znížené zápalové markery, ktoré sú spolu so spánkom faktormi dôležitými aj pre zdravie srdca.

    • S praktizovaním rituálu vďačnosti môžete začať hneď napríklad tak, že si vytvoríte denník, do ktorého každý večer napíšete aspoň 5 vecí, za ktoré ste úprimne vďační. Samozrejme, vďačnosť môžete praktizovať aj hneď ráno po prebudení či kedykoľvek počas dňa. Dôležité je, aby ste vďačnosť z celého srdca precítili a boli vďační pravidelne.


-w-