Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Zariaďte si zdravý spánok, dokážete to svojpomocne

Správna regenerácia organizmu prispieva k efektívnemu fungovaniu počas dňa a celkovému pocitu oddýchnutia. Spánok, ktorý potrebujeme mať pravidelný a v dostatočnej dĺžke v okolí siedmich a ôsmich hodín, dokáže narobiť s človekom nemalé problémy, ak nefunguje. Práve počas noci telo najviac odpočíva, regeneruje a upokojuje sa. Je preto veľmi dôležité vyspať sa kvalitne a mať po zobudení svieži pocit. Budiť sa polámaní a stále unavení nie je v poriadku a určite za to nemôže len váš uponáhľaný životný štýl. Zamerajte sa na skvalitnenie spánku.

Aký si ho spravíte, taký ho budete mať

O dôležitosti spánku nemôže byť žiadnych pochýb. V mladom veku sa telo rýchlejšie vysporiada s dlhodobejším deficitom spánku, no s pribúdajúcim vekom a zaťaženosťou mysle, budete tento nedostatok pociťovať čoraz viac. A nie je vôbec príjemné zobudiť sa po dostatočne dlhom spánku bez účinku. Ráno potrebujete mať pocit, že ste si počas uplynulých hodín poriadne odpočinuli, že vaše telo je schopné ďalšieho dňa, hlava vám dokáže naplno fungovať a vy nechcete len ostať ležať bez pohnutia. Je len na vás, ako na vašom spánku popracujete.

Ak chcete znova milovať rána, potom sa zamerajte na výber naozaj kvalitného matraca, vankúša, ale aj paplóna. Možno si poviete, že predsa nezáleží, na čom ležíte a čím ste prikrytí, no presný opak je pravdou. Nevhodne zvolený matrac, ktorý je pre vás príliš tvrdý a zobudíte sa s bolesťou na kĺboch asi nebude ten pravý. Skúste sa zamerať napríklad na matrace s pamäťovou penou, ktoré majú navyše oporné body práve pre nohy, oblasť krížov a bokov a krčnej chrbtice. To sú zóny, ktoré môžete najviac pociťovať po spánku na nekvalitnom matraci. Zároveň vás správny matrac nebude budiť pri pohybe vášho partnera, pretože má dve oddelené jadrá, čím sa izolujú dve strany postele.

To isté platí o výbere správneho vankúša, ktorým si môžete nechtiac spôsobiť bolesti krčnej chrbtice, keďže spíte v neprirodzenej polohe. Dobrý anatomický vankúš sa prispôsobí vašej hlave vďaka pamäťovej pene na jeho povrchu. Pri paplóne môžete pociťovať nepohodlie v noci najmä v spojitosti s príliš vysokou alebo, naopak, nízkou teplotou. Vaša prikrývka by mala byť schopná regulovať teplotu a prípadne aj zabraňovať poteniu. S týmito tromi správne vybranými prvkami sa váš spánok zlepší o niekoľko levelov.

Večerná rutina

Váš spánok si negatívne môžete ovplyvňovať aj svojou nesprávnou večernou rutinou predtým, ako idete do postele. Snažte sa nepiť kofeínové nápoje približne 4-5 hodín pred spánkom, obmedzte aj svoju aktivitu pri obrazovkách. Skôr si zoberte do ruky knihu, dajte si bylinkový čaj, meditujte a pustite si upokojujúcu hudbu. Všetky tieto aktivity vás postupne pripravia na spánok, vyhnite sa práci neskoro večer a nechajte vaše problémy zase na ráno. Večer nie je správny čas na ich riešenie, myseľ potrebuje oddych.


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/%C5%BEena-sp%C3%AD-diev%C4%8Da-sp%C3%A1nok-sny-tv%C3%A1r-2197947/