Úprava okolia domu. Ako začať?

Plánujete úpravu okolia vášho domu? Choďte smelo do toho. Využite dobré počasie a potešte sa osviežujúcou zmenou exteriéru. Nech je vaša záhrada vaším obľúbenou dovolenkovou destináciou.

Majte plán

Predpokladáme, že ak si čítate tento článok, nejaký plán už máte. Pre rekonštrukciu vonkajšieho priestoru ste sa pravdepodobne rozhodli preto, lebo chcete niečo zmeniť. Mali by ste však vedieť, že čo, ako a prečo to chcete urobiť. Zoberte si teda papier a pero, napíšte si všetky svoje nápady a predstavy, ale nezabudnite ani na povinnosti, ktoré vás počas tohto procesu čakajú:

  •     akých odborníkov budete potrebovať,
  •     čo dokážete urobiť bez externej pomoci,
  •     koľko máte času,
  •     koľko do obnovy chcete investovať,
  •     ktoré obchody chcete navštíviť (nezabudnite ani na širokú ponuku online predajcov).

Nebojte sa požiadať o pomoc. Ak niektorí vaši známi majú podobné skúsenosti za sebou, spýtajte sa ich, čo vás presne čaká a na čo by ste si podľa nich mali dávať pozor. Ak do toho idete s rodinou, rozdeľte si úlohy a zapíšte si do tabuľky, kto čo má na starosti.

Úprava okolia domu. Ako začať?

Buďte aktuálni

Možno máte jasnú predstavu o tom, ako by okolie vášho domu malo vyzerať. Nedržte sa jej ale veľmi prísne, aj keď ste presvedčení, že lepšiu mať už nemôžete. Ak sa pozriete na najnovšie trendy alebo vychytávky, aktuálne ponuky obchodov alebo si prečítate zopár článkov zo záhradkárskych portálov, možno zistíte, že váš dvor alebo iný vonkajší priestor by ste dokázali ešte lepšie „vyšperkovať“. No minimálne získate prehľad o praktických produktoch, ktoré zefektívnia nielen samotnú renováciu, ale prispejú aj k trvácnosti zmien. Napríklad, vedeli ste, že príjazdová cesta zo zátravňovacej dlažby sa inštaluje ľahko a rýchlo, napriek tomu je zaťažiteľná do veľmi vysokej hmotnosti a optimálne odvádza dažďovú vodu?

Úprava okolia domu. Ako začať?

Vsaďte na kvalitu a udržateľnosť

Nemusíte mať bezodný bankový účet, vysokokvalitný výsledok je mnohokrát len otázka času. Ak si napríklad vyberáte produkty od renomovaného predajcu, skúste si na internete pozrieť, či nenájdete niečo podobné inde možno za trošku nižšiu cenu. Úzko s tým súvisí aj ekologické hľadisko. Rovnakými princípmi sa riaďte vtedy, ak chcete brať ohľad aj na prírodu a životné prostredie (čo by dnes už malo byť skôr samozrejmosťou). Je to často o malých veciach. Namiesto bežne dostupných náterov si vyberte bio alebo ekologické farby, kúpte si plastový obrubník z ekologického materiálu, vyrobte kochlíky zo starých kvetináčov.

Úprava okolia domu. Ako začať?

Kreativite sa medze nekladú

Radi pozeráte „urob si sám“ videá alebo uplatňujete rady starých mám v bežnom živote? Využite svoj talent, pohrabte sa v skrytých zákutiach svojej pivnice, vyrobte si niečo naozaj unikátne do svojej záhrady. Prečo by ste kupovali farebné výzdoby, ak aj vy dokážete zafarbiť štrk alebo kamene? Možno rozmýšľate nad zvonkohrou alebo závesnými dekoráciami. Pritom vaša šperkovnica je plná náhrdelníkov a korálok, ktoré by dokonalo spĺňali tento účel. Použite starú gumenú čižmu ako kvetináč alebo nefunkčný bicykel ako dizajnový kúsok. Uvidíte, že z týchto výtvorov sa budete oveľa viac tešiť ako keby ste si kúpili niečo úplne nové.

Úprava okolia domu. Ako začať?

Zdroj fotiek: librestock.com, freepik.com
Autor fotografie:librestock.com, freepik.com