Správne farby a osvetlenie v spálni pomôžu zlepšiť váš spánok

 Farby v spálni ovplyvňujú naše pocity, spánok aj celkovú atmosféru izby. Každý z nás má nejakú obľúbenú farbu, ktorú by sme mali najradšej v celom byte. V spálni by sme sa však mali sústrediť aj na to, aby intenzita a odtieň zvolenej farby neboli príliš výrazné a povzbudzujúce. Určite tu platí známe príslovie, že menej je viac. Atmosféru izby však podčiarkuje aj osvetlenie, ktoré sa odporúča vyberať v teplých farbách a s nižšou svietivosťou.

Chcete zlepšiť svoj spánok a celkovú psychickú pohodu? Zamerajte sa na to, ako na vás pôsobí priestor spálne. Okrem kvalitného matraca, roštu i samotnej postele ovplyvňuje naše spanie aj množstvo ďalších faktorov. Medzi ne patrí okrem iného aj osvetlenie a farebné ladenie miestnosti, v ktorej spíme. Tmavé a intenzívne odtiene môžu vo veľkom množstve pôsobiť až príliš agresívne. Ideálnou voľbou sú skôr tlmenejšie tóny farieb, ako je béžová, šedá, zelená, modrá, fialová či ružová. Zabudnuté samozrejme nie sú ani ďalšie farby, no tie sa odporúčajú použiť skôr na textíliách a dekoráciách.

Modrá býva v spálni všeobecne veľmi obľúbená. Priestor príjemne zútulní a skvele ladí s bielym aj dreveným nábytkom. Zemitá hnedá zase dodáva pocit bezpečia a stability. Svetlé odtiene fialovej na nás pôsobia harmonizujúcim dojmom, podobne ako farba zelená. Šedá zase vzbudzuje pocit luxusu, pokoja a vyrovnanosti. Tóny béžovej, bielej aj šedej sú tiež vynikajúcou voľbou, a navyše ich môžete ozvláštniť akcentmi ďalších farieb na doplnkoch. Okrem týchto stálic sú tohtoročnými trendmi aj farby, ako je žltá, strieborná, alebo dokonca čierna, ktoré v správnej miere pôsobia v spálni veľmi originálne a vkusne.

Naše pocity z miestnosti samotnej výrazne ovplyvňuje aj osvetlenie. Všeobecne sa odporúča zvoliť svetlá s nižším jasom v odtieni teplej bielej, ktoré sú pre ľudské oko oveľa prirodzenejšie ako odtiene studené. V spálni by okrem centrálneho stropného osvetlenia nemali chýbať aj nástenné alebo stojacie svietidlá pri posteli, ktoré poskytnú dostatok svetla na čítanie obľúbenej knihy či časopisu. Pokiaľ máte v spálni aj tzv. kútik na čítanie, je ideálnou voľbou stojaca lampa alebo nástenné osvetlenie.

Posteľ s nočnými stolíkmi Fossano
Imitácia šedého betónu a dubového drevodekoru vytvára zaujímavú kombináciu, ktorá pôsobí veľmi moderne. Dizajn je inšpirovaný industriálnym štýlom, čo je najviac vidieť na čele postele, robustnom ráme s dreveným vzhľadom. Osvetlenie na čele postele dotvorí celkovú útulnú atmosféru spálne. V rámci systému Fossano je možné zakúpiť aj šatníkovú skriňu a komodu. Cena postele je 569,90 €.

Správne farby a osvetlenie v spálni pomôžu zlepšiť váš spánok


Zdroj: www.asko.sk.