DENNÍK RELAX - Plánujete rekonštrukciu, ale neviete si vybrať správne tapety?

Plánujete rekonštrukciu, ale neviete si vybrať správne tapety?

Tapety určite nie sú prežitok a dokážu miestnosť úplne zmeniť. Či k lepšiemu alebo horšiemu závisí na vašom výbere aj umiestnení. Tapety s témou prírody sa nehodia všade a inde je zas na mieste držať sa pravidla, že menej je niekedy viac. Ako sa vyhnúť nechceným komplikáciám pri ich výbere, sa môžete dozvedieť aj v našom článku. Tapeta dokáže zmeniť miestnosť na nepoznanie bude vám v nej robiť radosť niekoľko rokov, tak si na jej správnom výbere dajte naozaj záležať.

Moderné a odolné

Tapety už dnes nie sú iba kus farebného papiera. Sú to moderné aj praktické riešenia pre každú miestnosť v byte alebo dome. Je ale potrebné venovať pozornosť samotnému materiálu a teda jeho vlastnostiam. Napríklad vinylové tapety a tapety s plastovým povrchom sú vhodné aj do kúpeľne alebo kuchyne, pretože sú umývateľné a dokážu odolať aj určitej vlhkosti. Okrem toho sú odolné aj voči škrabancom a oderuvzdorné, takže sa hodia aj na vyťaženejšie časti alebo do detskej izby. Umývateľné sú aj vliesové tapety.

Nekonečné možnosti

S tapetami máte prakticky neobmedzené možnosti, aspoň pokiaľ ide o dizajn. Vybrať si môžete 3D tapety, fototapety, tapety príroda, tapety s imitáciami mramoru, tehly či piesku. Výber je pri vzoroch, farbách aj povrchových úpravách skutočne veľký. Výber je samozrejme do veľkej miery otázkou vkusu.
Určite ale zvažujte aj to, akým štýlom sa uberá váš nábytok a najmä doplnky. Tapety môžu byť výrazným prvkom miestnosti, doplnky by ale v tom prípade mali isť mierne do úzadia. Platí to aj naopak, ak sú tapety neutrálne a nenápadné môžete si dovoliť experimentovať s doplnkami.

Najprv skúste vzorky

Aj keď máte skvelú predstavivosť, nemusí sa vždy zhodovať s realitou. Skôr ako si objednáte tapety pre celý byt, zaobstarajte si vzorky vybraných tapiet. Jednak uvidíte ako vyzerajú v skutočnosti, čo je veľmi dôležité najmä pri nákupe online a zároveň budete mať možnosť zistiť, ako vyzerá v kombinácií s nábytkom, doplnkami a najmä svetlom v miestnosti. Môžete si tým ušetriť dosť peňazí aj práce, pretože tapetovanie nie je úplne rýchla ani jednoduchá záležitosť. Svojim rozhodnutím by ste si tak mali byť skutočne istý.

 

Autor fotografie:www.pixabay.com