Krásne, ale nepraktické? Umývadlové misy a 5 najčastejších mýtov

 Umývadlové misy sú krásnym a elegantným kúpeľňovým doplnkom. Fascinujú rozmanitými tvarmi, umožňujú kreatívne umiestnenie v priestore a mnohí z vás by ich mali radi doma. Koluje okolo nich ale niekoľko mýtov, ktoré zákazníkov od nákupu často odradia. Aké sú najčastejšie obavy a aká je skutočnosť vysvetľuje Iva Šedivá, vedúca marketingovej komunikácie Laufen CZ.

Mýtus 1: Pod umývadlovou misou sa zachytáva špina a vzniká pleseň

Umývadlové misy pútajú pozornosť nevšedným dizajnom, mnoho ľudí sa ich ale bojí zaobstarať zo strachu kvôli zatekaniu vody pod misu. Obávajú sa usadzovania špiny, bujnenia baktérií, vzniku plesní a následného poškodenia dosky. „Mnoho mýtov týkajúcich sa umývadlových mís vychádza z nedostatočnej znalosti technológie a inštalácie mís v kúpeľni. Umývadlové misy majú na rozdiel od umývadiel zbrúsenú spodnú hranu, vďaka čomu perfektne doliehajú na dosku. Ich dokonalé prepojenie potom zaisťuje silikón, ktorý nedáva prenikaniu vody šancu. Tá tak nemôže zanášať špinu a ďalej spôsobovať problémy v podobe plesne. Pokiaľ je montáž prevedená kvalitne, nie je potrebné sa spomínaných problémov báť,“ popisuje ďalej Iva Šedivá.

Mýtus 2: Upratovanie umývadlovej misy je oproti bežnému umývadlu náročnejšie

S prvým rozšíreným omylom súvisí aj ďalšia frekventovaná domnienka – náročnejšie upratovanie. Nulová dostupnosť pod misu, nemožnosť dostatočného umytia spodnej hrany alebo horší prístup k zadnej časti od kúpy odradí. „Vzhľadom na pevné prepojenie misy a dosky nevzniká dôvod na upratovanie priestoru pod misou. Všetky potrebné miesta na čistenie sú voľne prístupné. K bočným častiam, zadnej ploche za misou, ale aj k batériám a priestoru okolo nich, sa pohodlne dostanete. Všetko stačí jednoducho utrieť hubkou alebo handričkou,“ hovorí Iva Šedivá z Laufen CZ.

Mýtus 3: Misy podporujú rozptyl vody do priestoru a následné poškodenie nábytku

Zatiaľ čo pri nákupe klasických umývadiel sa zákazníci nad mierou „špliechania“ vody nepozastavujú, u mís mu venujú veľkú pozornosť. Obávajú sa až prílišného striekania vody nielen na seba, ale aj na zrkadlo a najmä kúpeľňový nábytok. Okrem predstavy častejšieho upratovania ich odradí aj vidina rýchlo zničeného povrchu dosky. „Produktoví dizajnéri počas návrhu premýšľajú nielen nad dokonalými tvarmi, ale aj praktickosťou. Nemôžu si dovoliť vytvárať nefunkčné produkty a umývadlá musia vždy zodpovedať nárokom užívateľov. Väčšie rozstrekovanie vody u mís je teda iba ilúziou, ktorú vyvolávajú súčasné rozmanité tvary mís. Ľudia na ne nie sú zvyknutí a boja sa, ako budú v skutočnosti fungovať,“ uvádza vedúca marketingovej komunikácie Laufen CZ a dodáva: „Zákazníci sa niekedy aj napriek tomu obávajú zničenia dosky vodou, napríklad ak sú v domácnosti deti. Kúpeľňový nábytok ale prešiel v posledných rokoch doslova revolúciou. Výrazne sa zvýšila kvalita materiálov, používajú sa modernejšie technológie a odolnosť voči dlhodobému vystaveniu vody je vysoká. Rovnako ako v prípade vzdušnej vlhkosti.“

Mýtus 4: Misy sa ľahko poškodia a rozbijú

Oválne, hranaté, okrúhle, s odkladacou plochou alebo s reliéfom. Umývadlové misy lákajú precíznymi tvarmi, ladnými líniami a tenkými hranami. Elegantný dizajn ale vyvoláva dojem krehkosti, možnosti odlomenia tenkých častí a vzbudzuje pochybnosti ohľadom ich dlhodobej životnosti. „Sanitárna keramika, na ktorú je väčšina z nás z predchádzajúcich dekád zvyknutá, bola kvalitná, pevná a vydržala dlhé roky. Tenké hrany moderných umývadiel v nás preto ľahko vzbudia obavy. Treba si však uvedomiť, že súčasné inovatívne materiály vykazujú ešte väčšiu odolnosť napriek zdanlivej krehkosti. Sú zárukou tvrdosti, odolnosti voči prasknutiu, odlomeniu alebo odreniu, a to aj napriek jemným detailom a úzkym hranám,“ uvádza Iva Šedivá. Tenkostenné umývadlové misy Laufen sú napríklad vyrábané z revolučného a extrémne odolného materiálu SaphirKeramik. Nepodlieha mechanickému poškodeniu ani abrazívnym čistiacim prostriedkom a misa vyzerá stále ako nová.

Mýtus 5: Nepraktická a príliš zložitá inštalácia batérie

Väčšina ľudí sa obáva náročnej inštalácie misy a nechce mať ďalšie starosti. Pravdou je, že umývadlová misa prináša naopak voľnosť, ako z hľadiska pozície umývadla na doske, tak aj umiestnenia batérie. Oproti umývadlám ich môžete na doske usadiť ľubovoľne, teda uprostred alebo na ľavom či pravom boku. Rovnaké možnosti rozmiestnenia platia aj pre batérie, ktoré sú buď stojankové alebo nástenné. Misy sú preto ideálnym riešením najmä pre atypické alebo malé priestory, pretože môžete rozhodnúť o polohe a natočení misy aj batérie.
Vybrané produkty spoločnosti Laufen:

Krásne, ale nepraktické? Umývadlové misy a 5 najčastejších mýtovUmývadlová misa z kolekcie Kartell • LAUFEN reprezentuje vrchol súčasného dizajnu. Kombinuje využitie najmodernejších materiálov s aktuálnymi kúpeľňovými trendmi. Zaujme bezchybným geometrickým tvarom, tenkými hranami aj farebným prevedením. Okrem lesklej alebo matnej čiernej a tradičnej bielej je k zakúpeniu aj v matnej šedej či matnej grafitovej. Vďaka inovatívnemu materiálu SaphirKeramik sa ľahko udržuje a je enormne odolná.

Umývadlová misa z kolekcie SONAR je dôkazom, že misy môžu ponúknuť rovnako bohatý priestor ako klasické dvojumývadlá. Budete mať dostatok miesta na hektické rána a už nestratíte ani sekundu. Napriek tomu, že vyzerá jemne a krehko, materiál SaphirKeramik zaisťuje jej dokonalú pevnosť a bráni akémukoľvek poškodeniu. Nadčasové prevedenie, geometricky presné línie a tenké hrany robia z misy dizajnový skvost, ktorý rozžiari každú kúpeľňu.Umývadlová misa z radu INO zaujme štvorcovým tvarom so zaoblenými hranami aj hĺbkou misy. Disponuje navyše praktickým prepadom brániacim pretečeniu vody von. Materiál SaphirKeramik ju robí odolnou voči rozbitiu a povrchovému poškodeniu. Absencia miest na usadzovanie špiny nedáva šancu ani baktériám. Vďaka minimalistickému poňatiu a decentnému vzhľadu je možné misu kombinovať s väčšinou kúpeľňových štýlov a farieb.

Umývadlová misa kolekcie Val predstavuje nevšedný prístup vo výrobe kúpeľňovej keramiky. Inteligentné riešenie v podobe odkladacej plochy vo vnútri misy sa snaží maximálne vyhovieť potrebám, ktoré sú na kúpeľňu kladené. Uľahčuje denné fungovanie a rutinné aktivity. Jej obdĺžnikový tvar s oblými hranami je inšpirovaný minimalizmom a skvele doplní predovšetkým moderne poňaté kúpeľňové interiéry. Vďaka praktickým rozmerom navyše nezaberie príliš veľa miesta.

Umývadlová páková batéria z radu The New Classic sa vyznačuje decentným a jemným vzhľadom. Perfektne doplní modernú umývadlovú misu, či už v minimalistickom poňatí alebo s elegantnými a oblými tvarmi. Jej výška poskytuje dostatok priestoru na pohodlné umytie rúk. Chrómové prevedenie zaručuje ľahkú údržbu a odolnosť voči poškodeniu.

Krásne, ale nepraktické? Umývadlové misy a 5 najčastejších mýtov
Umývadlová páková batéria Kartell • LAUFEN upúta atypickým dizajnom. Skvele sa hodí najmä k industriálne ladeným a nadčasovým interiérom. Bude krásnou ozdobou každej umývadlovej misy, kvalitné chrómové prevedenie navyše zaisťuje dlhú životnosť a výdrž voči všetkým negatívnym kúpeľňovým vplyvom.


Umývadlá na dosku, ale aj ďalšie kúpeľňové vybavenie najvyššej švajčiarskej kvality môžete vidieť v pražskom showroome LAUFEN space Prague v blízkosti námestia I. P. Pavlova.


www.laufen.sk