Dosiahnite ekologickejšiu kuchyňu vďaka týmto krokom!

Premýšľate nad tým, ako urobiť z kuchyne ekologickejšie a udržateľnejšie miesto, ktoré bude zároveň spĺňať vysoké nároky na funkčnosť i estetický dizajn? Aj tie najmenšie zmeny môžu mať pozitívny vplyv na našu planétu Zem. Začnite od kuchyne! Práve tá je pôvodcom veľkého plytvania a tvorby odpadov. Vďaka týmto jednoduchým úpravám bude vaša kuchyňa šetrnejšia k životnému prostrediu.

Efektívne nakladanie s odpadom

Zodpovedným nakladaním s kuchynským odpadom pomáhame životnému prostrediu - eliminuje sa množstvo odpadu končiaceho na skládkach a šetrí sa tak nenahraditeľný prírodný zdroj, pôda. Separácia nebola nikdy jednoduchšia. Každá moderná domácnosť by dnes mala disponovať praktickými košovými systémami.
 
Spoločnou vlastnosťou košov na triedený odpad je jednoduchá inštalácia a manipulácia - rozhodnúť sa môžete pre integrované, reps. závesné či výsuvné modely. Výber prispôsobte svojim nárokom. Zvoliť môžete napr. komplexné košové systémy s viacerými nádobami alebo koše s jednou nádobou, ak plánujete separovať napr. iba bioodpad.

V boji s kuchynským odpadom, akým sú napríklad aj zvyšky jedál, vám pomôžu tiež spoľahlivé drviče odpadu. Tie sú nenápadne osadené pod kuchynským drezom, resp. sú namontované priamo na sifón.

Energeticky úsporné osvetlenie

Ďalšou drobnou úpravou v kontexte energetickej efektívnosti je výmena klasických halogénových žiaroviek za LED osvetlenie, ktoré sa vyznačuje vyšším svetelným výkonom pri nižšej spotrebe a dlhou životnosťou.

Dosiahnite ekologickejšiu kuchyňu vďaka týmto krokom!
 
Zdroj foto: rawmn / Shutterstock.com

Zároveň navrhnite osvetlenie jednotlivých kuchynských zón tak, aby ste dokázali používať svetlo iba tam, kde ho práve potrebujete. Okrem lustrov a iných stropných svietidiel (ambientné osvetlenie) používajte aj tzv. pracovné osvetlenie v podobe LED pásikov či zapustených bodových LED svetiel nad kuchynským drezom a linkou.

Ekologické kuchynské produkty

Zamerajte sa na kuchynské spotrebiče s nižšou uhlíkovou stopou, napr. indukčné varné dosky, ktoré sú účinnejšie o viac ako 50% v porovnaní s plynovými sporákmi. Počiatočná investícia bude samozrejme vyššia, avšak niekoľkonásobne sa vám vráti. Rovnako tak myslite aj na rôzne ekologické prípravky a doplnky - napr. papierové alebo kovové slamky, čistiace prostriedky na prírodnej báze, bambusový riad a iné.

Zmeny začínajú už od konania jednotlivca! Aj tieto drobné eko kroky vo vašej domácnosti tak pomáhajú zlepšovať stav našej planéty.

 


Autor fotografie:Enadin / Shutterstock.com