Ako si vytvoriť útulný domov?

„Všade dobre, doma najlepšie!“ povzdychnete si po návrate z dovolenky. Ako si vytvoriť útulný domov, v ktorom bude s každého rohu sálať dobrá atmosféra, Vám ponúkame v nasledujúcom článku.
 
V byte, či v dome trávime veľkú časť dňa. Stáva sa z neho multifunkčný priestor, ktorý nám slúži na rôzne aktivity, stolovanie, oddych, posedenie s priateľmi. Dôležité je v prvom rade rozhodnúť, na aký účel budeme tú, ktorú miestnosť využívať a následne zvoliť vhodnú farebnosť, aby sme mohli svoj zámer farebne podporiť. Pozor! Aj v tomto prípade platí menej je niekedy viac!
 
Základné rozdelenie farieb na teplé a studené platí aj v tomto prípade. Svetlé farby priestor zväčšujú, tmavé, práve naopak. Sú vhodné do izieb, v ktorých chceme vytvoriť pocit útulnosti. Pocit vzdušnosti a priestoru získame, keď steny a podlaha budú rovnakej farby. Samozrejme všetko závisí od individuálneho vkusu majiteľov. Aj keď mnohí sa riadia módnosťou a radami dizajnérov. V súčasnosti sú medzi najžiadanejšími práve prírodné farby ako béžová, biela, jemne škoricová a farby, ktoré sú vo vzájomnom ostrom kontraste ako napr. čierna s bielou, modrá s bielou, ružová s čiernou. Do popredia sa dostávajú aj dekoratívne tapety s rôznymi rastlinnými, či abstraktnými ornamentmi. Pozor však na vzájomný pomer vzorov. Menšia plocha je v kombinácii s väčšou. Vzájomné kontrasty a kombinácie využijeme vo svoj prospech. Podčiarkneme nimi určité detaily, alebo dekoratívne predmety v ich popredí.
 
Ako si vytvoriť tú správnu atmosféru a vtlačiť tak nášmu domovu jedinečný výraz? Dôležité sú maličkosti a náš rukopis. Stačí pár malých detailov vzájomne vhodne skombinovaných a pocit útulného domova máte hotový. Nemusíte sa báť, že nebudete na 100% kopírovať najnovšie módne dizajnérske trendy. Domov vytvárajú predovšetkým ľudia, ktorí v ňom žijú a keď cítiť súlad jeho obyvateľov, hosť určite prehliadne akýkoľvek prehrešok voči interiérovému dizajnu.
 
Katarína Matušková