Ako sa cítiť dobre vo svojom domove? Poradíme vám

Domov je miesto, kam sa každý deň vraciame a predstavuje pre nás často jediný únik od pracovných povinností. Cítiť sa v ňom dobre je základom našej psychickej pohody. Prvým predpokladom pohody je dobrý a kvalitný spánok, záleží však aj na tých najmenších detailoch. Všetko spoločne totiž vytvára tú správnu atmosféru domova, ktorá nás dokáže nabiť potrebnou energiou.

Základom spokojnosti je kvalitný spánok

Zobudiť sa ráno ako po prehýrenej noci nie je práve ideálny začiatok dňa. Človek potrebuje pre celodenné fungovanie a zvládnutie všetkých povinností dokonale zregenerované telo i hlavu, a k tomu je podľa odborníkov potreba sedem až osem hodín výdatného spánku každú noc.

Jeho základom je, samozrejme, pohodlná posteľ a kvalitný matrac. Podstatnú časť poriadneho oddychu v posteli však predstavujú aj obliečky. Ich materiál by mal byť vzdušný, ale zároveň dostatočne hrejivý. Výber látok, z ktorých sa šijú je naozaj veľkorysý:

●    bavlna,
●    bavlnený satén,
●    flanel,
●    ľan,
●    mikroplyš.
 Ako sa cítiť dobre vo svojom domove? Poradíme vám
(Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com)
Okrem štandardných rozmerov je možné zakúpiť si obliečky aj v predĺženej verzii 2,20 metra, vďaka čomu sa i dlháni vyspia komfortne. A to ako na jednolôžku, tak aj pri dvojlôžkovom prevedení, keď sa o jednu prikrývku partneri delia. Každoročne v tomto období začínajú byť veľkým hitom vianočné obliečky. Obľúbeným materiálom vianočných obliečok je flanel.

Dôvodom sú jednoznačne jeho hrejivé vlastnosti, ktoré sa dokonale hodia na chladné zimné noci. Svoj domov môžete priviesť k dokonalosti aj tým, že počas vianočného obdobia budú všetky vaše obliečky dokonale ladiť – pre dospelých i deti nájdete širokú ponuku najrôznejších motívov.


Pomôžte malému priestoru zväčšiť sa

Aj malý byt môže byť útulný a príjemný. Existuje niekoľko spôsobov, ako mu aspoň opticky pridať zopár centimetrov naviac. Výborným pomocníkom je v tomto smere napríklad okrúhle zrkadlo. Je možné ho inštalovať do ktorejkoľvek miestnosti. Asi najviac sa jeho zväčšovacie schopnosti dostanú do popredia v miestnostiach, ktoré sú štandardne v bytoch najmenšie, a to v kúpeľni a predsieni, kde je s voľbou zariadenia potrebné narábať naozaj veľmi zodpovedne.

Ako sa cítiť dobre vo svojom domove? Poradíme vám 
(Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com)

Zrkadlá by ste mali vždy umiestniť tak, aby dotvárali celkový vzhľad miestnosti a príliš neodrážali priame slnečné svetlo.  Nielenže by nedokázali splniť svoj primárny účel a objekt v zrkadle by skresľovali, ale neustály odraz by ani opticky nepriniesol požadovaný efekt. Na druhú stranu dokážu zrkadlá výborne poslúžiť aj ako falošné okno.

Von cezeň síce neuvidíte, ale v menšej miestnosti rozlomia ťažký priestor steny a dodajú odľahčený a estetický dojem. Veľký potenciál majú zrkadlá aj v spálňach, kde majú väčšinou taktiež primárne za úlohu zväčšiť priestor. Nie každému je však príjemné vstávať so svojím odrazom.


Aj detaily môžu byť štýlové


Niekto nad nimi mávne rukou a vezme prvé, čo mu brnkne do nosa a aspoň trochu sa hodí
k zvyšku vybavenia. Iný si dá námahu a trpezlivo pátra po kúsku, ktorý presne a dokonale doladí celkový dojem. Reč je o doplnkoch. Tie predstavujú čerešničku na torte, ktorou svoj byt môžete vyšvihnúť na trendy záležitosť, alebo ponechať niekde v šedom priemere. Na detailoch proste záleží.
Napríklad ako zarážka do dverí bude oveľa lepšie vyzerať plyšová sova či veverica, prípadne elegantnejšia imitácia javorového listu. Zarážky sú vyrobené z ťažšieho plastu, aby mohli splniť svoj účel a na povrchu sú potiahnuté ľahko čistiteľným plyšom. Zarážky určené pre exteriérové použitie sú z liatiny.

Štýlové zarážky môžete využiť nielen pri dverách, ale aj na neposlušné zatvárajúce sa okná.