DENNÍK RELAX - Aká je ideálna veľkosť rodinného domu?

Aká je ideálna veľkosť rodinného domu?

Určite uznáte, že jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Pre každého je ideálne čosi iné. Niekto túži po menšom útulnom domčeku, iný zas po poschodovom dome, bohatom na priestor. My vám skúsime priblížiť typ rodinného domu, ktorý by svojimi rozmermi tomu ideálu mohol zodpovedať.

Tieto rodinné domy sú najvyhľadávanejšie

Ako sme už spomenuli, rozmerovo ideálny dom neexistuje. Existujú ale projekty domov, ktoré sú vyhľadávanejšie ako iné. Spravidla majú 4 až 5 miestností a dokonale tak vyhovujú rodine s dvomi deťmi. Ak o podobnom type domu uvažujete, prezradíme vám, aké rozmery by mali jednotlivé obytné miestnosti mať, aby ste sa v nich cítili pohodlne.

1. Obývacia izba
Je centrom rodinného domu, kde sa stretáva rodina a vítajú návštevy. Čo sa týka priestoru, táto izba by mala byť najväčšia. Ideálne okolo 20-25 m2. V súčasnosti je obľúbené otvorenie priestoru, kedy je obývacia izba spojená s jedálňou a kuchyňou. Ak tomuto riešeniu dávate prednosť, uvažujte aspoň o výmere 40 m2.

2. Spálňa
Aj keď v spálni trávime dosť veľa času, v podstate nie je tak náročná na priestor. Dôležité je, aby sa tu zmestila posteľ, nočný stolík a skriňa (ak dom nedisponuje samostatným šatníkom). Ak uvažujeme o spálni pre jednu osobu, 8 m2 postačí. Ak ide o manželskú spálňu, určite je potrebných aspoň 12 m2.

3. Detská izba
Aj tu je dôležité vedieť, pre koľko detí bude izba slúžiť. V porovnaní so spálňou si ale vyžaduje viac priestoru, aby sa deti mali kde hrať. Pre jedno dieťa postačí izba o rozlohe 12 m2 a pre dve 20 m2.

4. Kúpeľňa
V rodinnom dome určite netúžite po „panelákovej“ kúpeľni, v ktorej sa ledva pohnete. Jej rozmery však závisia od toho, či pôjde o jedinú kúpeľňu v dome, prípadne či pôjde o spojenie kúpeľne a toalety. Ak uvažujete o vani, sprchovom kúte a dvoch umývadlách, počítajte s priestorom aspoň 12 m2.

5. Predsieň
Síce nemusí byť veľká, no pohodlne by sa do nej malo zmestiť viac osôb a prípadne aj menšia skriňa a vešiak. 6 m2 týmto požiadavkám dokonale vyhovuje.

Svoje požiadavky riešte s architektom

Uviedli sme rozmery jednotlivých miestností, ktoré sú postačujúce, respektíve najviac žiadané. Vaše predstavy však môžu byť úplne iné. Neváhajte ich architektovi predostrieť. Architekti z aphaus.sk si vaše požiadavky radi vypočujú a pripravia projekt rodinného domu, ktorý bude ideálny práve pre vás!