Ako prežiť v zovretí mrazu

Ako prežiť v zovretí mrazu

Ste skôr teplomilné typy a pri teplotách okolo nuly máte pocit, že zamrznete? Potom si budete zrejme musieť vziať sveter už pri sledovaní seriálu V zovretí mrazu, ktorý vysiela od septembra stanica TV Spektrum. Možno poznáte kryoterapiu, tak si ju zniekoľkonásobte a stále nebudete na úrovni ľadového dobrodružstva, ktoré každodenne prežívajú obyvatelia Aljašky.

Staré zvyky odovzdávané z generácie na generáciu
Drsná krajina Aljašky skrýva mnohé krásy, ale je aj rovnako nebezpečná. Dokument V zovretí mrazu alebo Life Below Zero sleduje príbehy niekoľkých ľudí, ktorí sa snažia v tomto neľútostnom a premenlivom kúte zeme udržať pri živote seba, svoje rodiny a prastaré zvyklosti života Atapaskov. Spoľahnúť sa môžu len sami na seba, lov zveri a obmedzené prostriedky, ktoré majú k dispozícii. Temná a mrazivá zima a odľahlé končiny so sebou prinášajú nebezpečenstvo nielen v podobe teplôt hlboko pod bodom mrazu, ale aj šeliem, ktoré stále číhajú na svoju korisť.

Tipy na prežitie v extrémne nízkych teplotách
Ľudia žijúci ďaleko za polárnym kruhom si už na drsné prostredie zvykli, pre chvíľkových návštevníkov je toto prostredie ale veľmi nebezpečné. Aj keď sa otužujete a nízke teploty vám nerobia problém, na pobyt v takto extrémnych mrazoch je potrebné sa dobre pripraviť.  Niekedy aj maličkosť totiž rozhoduje o tom, či človek prežije, alebo bude silnejšia príroda. Zima otupuje ľudské zmysly a myslenie a zásadné je v danú chvíľu uspokojenie základných potrieb – potrava, voda a prístrešok.
Čo sa potravy týka, jednu z dôležitých vecí si môžeme vziať od indiánov žijúcich za polárnym kruhom.  Tých niekoľkokrát denne uvidíte s fľašou v ruke. Samozrejme pozor, nejde o alkohol, ako by asi mnohých z vás napadlo. Ich mokom je tulení tuk, pretože im dodá energiu a teplo. Preto prvá vec, ktorou sa na pobyt v extrémnom mraze vybavte, je aspoň 500 ml rastlinného či živočíšneho tuku. Ak namietate, že je lepšie vziať si so sebou proteínové tyčinky, nie je to tak. Tie vám rozhodne nedodajú toľko energie na prežitie ako to dokáže práve tuk. Mimochodom prírodný tuk využijete tiež na ochranu tváre pred omrzlinami. V žiadnom prípade sa nesnažte zahriať alkoholom, ktorý teplo zo stredu tela odvádza. Veľmi dobrým zdrojom tukov, proteínov a cukrov sú aj ihličnaté stromy a ich korienky, šišky a kôra. Vždy si však vyberajte len smrek, borovicu či jedľu.
Pred cestou do krajiny zovretej mrazom určite investujte do poriadnej čiapky, pretože odkrytou hlavou uniká najviac telesného tepla (uvádza sa až 45 %). Ďalšími miestami náchylnými na stratu tepla sú krk, členky a zápästia. Okrem čiapky teda nešetrite ani na ďalších častiach oblečenia. Ideálne je pamätať si pravidlo COLD.
Clean – udržiavať oblečenie čisté
Overheating – vyhnúť sa prehriatiu, aby oblečenie nezvlhlo
Layers – žiadne priliehavé oblečenie, ale voľné a vo vrstvách
Dry – udržujte oblečenie suché, skvelé je oblečenie, ktoré neprepúšťa vodu
Vodu v krajine pokrytej snehom získate pomerne ľahko, stačí sneh rozpustiť. Samozrejme aj tu je potrebné mať sa na pozore. Ľad či sneh umiestnite do nádoby a tú na chvíľu vložte medzi vrstvy oblečenia. Určite nie je dobrý nápad rozpúšťať sneh priamo v ústach, môžete si tak privodiť vnútorné poranenia.
V zovretí mrazu to zvládnete aj bez stanu
Úkryt pred nepriazňou počasia vám v prírode poskytne okrem stanu aj prístrešok z prírodných materiálov. Lesy ponúkajú veľké množstvo rôznych vetiev, machu, ihličia apod. Ak sa ocitnete na mieste, kde široko ďaleko žiadny z týchto materiálov nie je, vždy je možné využiť sneh a postaviť iglu prípadne vyhĺbiť aj obyčajnú snehovú jamu. Pri stavbe však vždy myslite na dostatočné odvetrávanie a nespite priamo na zemi. Nech už bude váš provizórny prístrešok akýkoľvek, vyhnite sa použitiu kovových materiálov, ktoré odvádzajú teplo.

Vydajte sa za ľadovým dobrodružstvom prostredníctvom svojich obrazoviek a sledujte od 6. septembra od 20:00 seriál V zovretí mrazu na TV Spektrum.
#