Koľko pohybu potrebuje váš pes denne?

Sotva existuje niečo krajšie, ako dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu spolu so svojím domácim miláčikom. Aká dlhá ale by mala prechádzka byť a aký výbeh prospeje denne vášmu psíkovi?

Jednoznačne na túto otázku odpovedať nemožno. Optimálna dĺžka jednej prechádzky závisí od každého psa individuálne a tiež od faktorov ako vek psa, miesta prechádzky, počtu psov, ktorých stretne, podľa rozsahu činností, ktorým sa pri venčení venuje, telesnej spôsobilosti, počasia a v neposlednom rade od tempa.

Psi by nemali byť preťažovaní, obzvlášť nie tí mladí a starí. Pre šteniatka a mladých psov do 6 mesiacov života platí základné pravidlo: v priemere nie dlhšie ako minútu na každý týždeň života, aby sa nepreťažili fyzicky ani duševne. Prechádzku možno absolvovať trikrát denne. Aj pri psích senioroch treba prispôsobiť dĺžku prechádzky ich dennej forme.

Venčenie však nemusí byť rutinou a nudnou povinnosťou. Obmieňajte trasy, striedajte rušnejšie a pokojné cesty v lese, poľné cestičky alebo prechádzky mestom. Majiteľ psa by mal dbať na nasledujúce ukazovatele: Ako reaguje pes na prostredie a stres spúšťajúce podnety? Ako sa mení reč jeho tela?

Prechádzky by mali byť v každom prípade vzrušujúce, ale dôležité je zachovať mieru. Nie každá divoká zábavka s inými psami je vhodná aj pre vášho miláčika, obzvlášť, ak natrafíte na väčšiu skupinu psov. Taktiež nie každé miesto je vhodné pre každého psa. Mnohí psi sú napríklad v meste alebo na územiach, kde sa vyskytuje divá zver, takí rozrušení, že nereagujú na vaše povely a situáciu pre stres a strach nevedia spracovať. Ak je stresu priveľa, môže aj u psov navodiť zdravotné problémy.

Tipy na všedný deň:

Meňte denne dĺžku prechádzky. Pes nemusí mať každý deň výbeh na dve až tri hodiny. Ak idete jeden deň na kratšiu vychádzku, na druhý deň mu to môžete vynahradiť. Pozorujte svojho psa a vyvoďte z toho patričné závery. Ako sa mení reč jeho tela? Zdá sa vystresovaný? Doprajte si počas prechádzky pokojne aj prestávku. Sadnite si na lavičku a užívajte si ticho - obzvlášť po vzrušujúcich situáciách. Niekedy pomôže psa upokojiť, ak ho opäť priviažete na vodítko. Aby psík dobre spracoval všetky udalosti z prechádzky, doprajte mu následne výdatný spánok a dostatok pokoja.

Dôležité upozornenie: Ak toho bolo na dnes pre vášho miláčika priveľa, doprajte mu druhý deň viac pokoja a oddychu.
Autor fotografie:www.pixabay.com