Keď sa zima prihlási o slovo alebo jeseň v záhrade

Keď sa zima prihlási o slovo alebo jeseň v záhrade

Leto je nenávratne za nami, krajina sa farbí do jesenného šatu a príroda sa pripravuje na príchod zimy. S letom skončila aj hlavná záhradkárska sezóna, čo ale neznamená, že si záhrada už nezaslúži našu pozornosť. Práve naopak, je čas na zber poslednej úrody, upratovanie a vyživenie pôdy aj rastlín pred chladnou zimou. To všetko prinesie na jar svoje ovocie.

Hoci to na prvý pohľad nemusí byť úplne zrejmé, aj na jeseň je v záhrade veľa práce. Nejde len o jej zazimovanie, ktoré eliminuje možné škody spôsobené mrazom a upratovanie, ale aj o posledný zber úrody a zasadenie niektorých druhov rastlín.

Čo patrí do zeme ešte pred zimou?

Jarné cibuľoviny by už mali byť pomaly v zemi. Na sadenie bledulí, snežienok, kosatcov, tulipánov, hyacintov, šafranov aj ľalií je ideálny september. Okrasný cesnak stačí do zeme vložiť až v októbri. Október je tak predovšetkým mesiacom starostlivosti o dreviny. Je to ideálny čas na úpravu a zasadenie živého plotu, okrasných drevín aj ovocných stromov, s výnimkou broskýň. Kým ovocné stromy upevníte do zeme, nechajte ich jeden celý deň stáť vo vode. Zbavia sa tak nečistôt a budú lepšie koreniť. Stromy pred zimou zbavte suchých či chorých vetví. Zásadnejšie a obnovovacie zásahy nechajte ale na jar. Jeseň je ideálna aj na zastrihnutie a výsadbu bobuľovín ako je ríbezľa, egreš, ale aj maliny a černice. Po ich zasadení nezabudnite na poriadnu zálievku.

Posledný zber úrody a čo ďalej

Záhrada plodí ešte na jeseň. Keď budete mať zber úrody hotový a plody dobre uložené, doprajte záhonom zelené hnojenie a povrchovo ich zakryte. Lepšie a rýchlejšie sa rozložia a pôda nezamrzne do takej hĺbky, čo ocenia hlavne organizmy, ktoré v nej žijú. Na zimu záhony dobre vyplejte, ušetrí vám to prácu na jar. Zeleným častiam rastlín, ktoré necháte na záhrade, doprajte poriadnu zálievku. V prípade miernejšej zimy môžete nechať rastliny ako ružičkový kel, špenát alebo mangold v zemi a zbierať ich aj naďalej.

Zazimovanie zelených plôch

Trávnik je základ každej záhrady, a tak nezabudnite aj na jeho prípravu na zimu. Koste ho aj počas jesene, výšku kosenia ale nastavte na strednú dĺžku a nechajte ho prezimovať mierne obrastený. Trávnik na jeseň očistite od opadaného lístia, prevzdušnite ho a doprajte mu živiny v podobe hnojenia.  Dobre prehnojený trávnik totiž nezamrzne a je odolnejší proti hubovitým chorobám. Trávnikové hnojivo jesenné LK-MU 400 od spoločnosti WOLF-Garten je ideálnym pomocníkom na udržanie zdravého trávnika cez zimu. Obsahuje totiž draslík, ktorý posilňuje jeho bunkové štruktúry. Trávnik je potom odolnejší, menej náchylný k chorobám a lepšie chránený proti zamrznutiu.

Lístie a zase lístie

Hoci sezónne najmenej obľúbenou činnosťou je opakované kosenie trávy, na jeseň ho strieda hrabanie opadaného lístia. Túto činnosť nemá rád takmer nikto. Aj keď na niektorých miestach opadané lístie nevadí, veľmi dobre totiž poslúži ako tepelná izolácia chúlostivých rastlín alebo krov, len ho nezabudnite zaťažiť, niekde naopak spôsobuje škodu. Tým miestom je trávnik. Tu totiž obmedzuje prúdenie vzduchu a vlhkosť uzamyká v prízemnej vrstve porastu, kde sa tak vytvára ideálne prostredie pre hubovité choroby. Na jar by sa tak mohlo stať, že trávnik bude posiaty vyholenými či plesnivejúcimi miestami, a to určite nikto nechce. S opadaným lístím si hravo poradí LYCOS 40/480 V od spoločnosti Wolf-Garten. Tento záhradný pomocník v sebe spája hneď dve funkcie, a to fúkača a vysávača. Stroj je naviac vybavený vakom na zozbierané lístie a funkciou jeho drvenia, širokými kolesami, ramenným popruhom a odnímateľnou prednou rukoväťou na uľahčenie manipulácie. S akumulátorovým kombinovaným fúkačom a vysávačom LYCOS 40/480 V sa opadaného lístia na záhrade zbavíte pohodlne a rýchlo.