KOMÁRE

Aj leto má svoje tienisté stránky. Jednou z nich je nájazd krvilačného hmyzu - komárov. Aby toto upírie plemeno ubližovalo ľuďom čo najmenej, ponúkame niekoľko rád:

* V záhrade nehromaďte nepotrebnú vodu v kalúžkach, mokradiach alebo v rôznych nádobách. Larvy sa cítia v malom množstve vody mimoriadne dobre.

* Nádoby na zber vody musia byť vždy prikryté. Z nádob, ktoré nemožno uzavrieť, možno larvy vyloviť drobnou sieťkou a proces opakovať každý tretí deň.

* Keď polievate, vyprázdnite nádoby v pravidelných vzdialenostiach a na slnku, aby násada vyschla. Ak máte v záhrade jazierko, nasaďte doň ozdobné ryby, pre ktoré sú komárie larvy pochúťkou. Ak sa už vyliahnu, možno proti nim nasadiť korytnačky, žaby, ježkov alebo vtákov.

* Proti komárom v dome možno kúpiť rôzne prostriedky. Pravda, po postreku ničivou látkou treba priestor poriadne vyvetrať. Aj ďalšie zo syntetických prostriedkov proti komárom nemusia niektorí ľudia znášať.

* Jednoduchou pomôckou sú aj rôzne sitá, ktoré sa upevňujú na okná či dvere. Sú trvalou a bezchybnou obranou. Aj určitá výživa tu zohráva úlohu. Vitamíny skupiny B umožňujú telu produkovať určitý pach, ktorý komáre neznášajú (B-komplex, Pangamin). Istý efekt možno dosiahnuť i prísunom vitamínu C.

 
Autor fotografie:

Image: SweetCrisis / FreeDigitalPhotos.net