Chcete, aby orchidea kvitla? Takto sa o ňu starajte!

Dostanete do daru krásnu rozkvitnutú orchideu. Časom však kvety odpadnú a vám zostanú len listy. Čakáte aj rok a kvety nikde. Ak aj vy závidíte rozkvitnutú orchideu oproti susedke, čítajte ďalej. Poradíme, ako sa správne o tento kvet starať, aby rozkvitol od krásy.


  • Svetlé miesto

Orchideám praje svetlo, takže nájdite v byte či na terase svetlé miesto. Nie však na priamom slnku, to by mohlo kvet a listy „spáliť“. Dajte pozor, či kvetu netienia stromy, v byte záclony či záves. To všetko môže dopady svetla ovplyvniť.

  • Správna teplota

Ideálna teplota je niekde medzi 18-27 stupňov Celzia. Nižšie stupne v noci, vyššie cez deň. Pokúste sa ich zabezpečiť. V čase horúčav nad 30 stupňov Celzia, môže mať orchidea spomalený rast. Na jeseň, v chladnejších teplotách, prekvitá. Možno ste to netušili, ale chladnejšie počasie urýchľuje rast stoniek. Dbajte na to, aby mali korene dostatočný prívod vzduchu.

  • Zalievanie

Pri orchidei platí mierny stupeň vlhkosti. Ideálne je, ak kvet necháte položený v miske s vodou. Aj celý deň. Potom vodu vylejte a zopakujte zasa o týždeň. Ak sa vám zdá kvet za pár dní príliš suchý, môžete ho pokojne orosiť rozprašovačom s vodou. Substrát by nemal byť príliš mokrý. Používajte aj hnojivá a to najmä počas aktívneho rastu a kvitnutí. Aj kvety potrebujú živiny.

  • Včasne strihajte

Ak budete orchideu pravidelne zastrihávať, kvety budú vyháňať nové púčiky jedna radosť. Po odkvitnutí kvetu skontrolujte stonku, či sa na nej nachádzajú hrčky. Odpočítajte si tri a zastrihnite tesne nad ňou. Týmto spôsobom sa vám podarí, že orchidea môže zakvitnúť zasa o pár týždňov. Vrchné korene, ktoré trčia z kvetináča, rozhodne nestrihajte celé! Režte len poškodené alebo uschnuté časti, určite nie zelené!


Ak ste sa rozhodli pestovať tento kvet, obrňte sa trpezlivosťou. Kým uvidíte prvý púčik, môže to trvať aj niekoľko týždňov.


Autor: Andrea Zummerová