Tonery a zaujímavé fakty o tlačení

Tonery väčšina ľudí vníma nanajvýš ako nutnosť či obyčajnú kancelársku potrebu. My sme ale o nich (toneroch) vypátrali niekoľko pozoruhodných informácií, ktoré vás možno pobavia, možno šokujú, no iste vás nenechajú ľahostajnými.

O čo ide keď sa povie „toner“
Náplne v podobe tonerov sa používajú do laserových tlačiarní (cartridge sú zase doménou atramentových tlačiarní). Toner ako taký je tvorený suchým práškom, ktorý môže byť buď farebný, alebo čierny. Netreba ho tak často vymieňať ako trebárs cartridge do atramentových tlačiarní. Na papier sa prášok z tonera prichytáva pri teplote až 200 °C, pričom rýchlosť tlače laserovej tlačiarne je v zásade vyššia ako rýchlosť tlačiarní atramentových.

Trik, ktorý má svoj zmysel
Nezriedka dostanete k novej tlačiarni aj sadu náplní, tonerov. Rovnako nezriedka sa však stáva, že tieto tonery nevydržia veľmi dlho. Dôvod? Sú naplnené len z polovice. Tento fakt ale má opodstatnenie:
1. „Polovičný“ toner sa pri preprave a prenose nerozsype
2. „Polovičný“ toner sa rýchlo míňa a to je voda na mlyn firmám, ktoré tlačiarne a tonery vyrábajú. Tie totiž profitujú práve na predaji nových a nových tonerov, zisk ale prinášajú aj kompatibilné tonery.

Recyklácia – príkaz doby
Nerastné zdroje sa pomaly ale isto míňajú a podľa viacerých ukazovateľov už ľudstvo žije na dlh, ktorý Zemi ako takej zaplatí svojou existenciou. Možno, raz. Do tej doby ale recyklujme, recyklujme, recyklujme! Dá sa to aj pri tlačiarňach, pretože náplne do nich nemusia byť len originálne, ale aj tzv. renovované, čiže staré obaly vyčistené a znovu naplnené práškom. Len v USA sa takto ročne naplní takmer 400 miliónov tonerov, čo ušetrí viac ako 30 000 ton plastov a kovov.

Typ písma, ktorý „žerie“ menej

Ak chcete pri tlači stoj čo stoj ušetriť, tak teraz čítajte ozaj pozorne. Niektoré typy písma z Wordu totiž „žerú“ menej farby ako iné! Týka sa to napríklad fontu Century Gothic – v porovnaní s Arialom spotrebuje až o tretinu menej tonera.
Chcete získať kvalitný toner, s ktorým sa nemusíte báť ani písania v Ariale? Navštívte CDRMarket.sk a vyberte si tam bohatej ponuky tonerov a náplní.

 


Autor fotografie:www.pixabay.com