Prečo investovať do celoodpruženého horského elektrobicykla?

Keď nastane čas na kúpu nového horského bicykla, budete musieť urobiť niekoľko zásadných rozhodnutí. Klasický či elektro? Celoodpružený alebo s pevným rámom? Vďaka dramatickému pokroku v technológii výroby sa do popredia dostávajú práve celoodpružené horské elektromodely. V čom spočíva ich prínos pre jazdca?

Lepšia absorpcia nárazov

Vďaka prepracovanému systému - odpruženej vidlici v prednej časti ebiku a zadnému tlmiču, ktoré pohltia nárazy bude jazda omnoho pohodlnejšia, ako pri hardtailoch. Celoodpružený bicykel dokonale kopíruje nerovnosti technicky náročného terénu, čo okrem iného zabezpečí aj väčšiu trakciu.

Lepšia ovládateľnosť a stabilita

Väčšia trakcia v konečnom dôsledku poskytuje jazdcovi lepšiu kontrolu nad elektrobicyklom, a to bez ohľadu na jeho jazdné skúsenosti - hravo si poradí aj začiatočník. Keďže kolesá nestrácajú kontakt s povrchom vozovky a obe sa pohybujú vertikálne, reakčná schopnosť je okamžitá - zrýchlenie, resp. spomalenie.

Vyšší level komfortu

Úroveň komfortu celoodpruženého elektrobicykla je bezkonkurenčná. Vďaka prednému a zadnému odpruženiu, ktoré si poradí s akýmikoľvek nerovnosťami terénu, bude vaša jazda plynulá a uvoľnená. Už žiadne napäté držanie hornej časti tela. Prirodzená poloha vám umožní šliapať do pedálov dlhšie a rýchlejšie bez toho, aby ste sa unavili.

Rýchlejšia jazda v ťažkom teréne

Kým hardtail bicykle excelujú v ľahších, resp. upravených terénoch (najmä pri stúpaní), s náročnými traťami si lepšie poradí práve celoodpružený bicykel. Tlmiče spolupracujú tak, aby zabezpečili vysokú rýchlosť aj pri brzdných nedokonalostiach - do zákruty budete vchádzať istejšie a rýchlejšie.

Pýtate sa, či má celoodpružený elektrobicykel aj nejaké výrazné mínusy? Najväčším “problémom”, na ktorý sa musíte pripraviť je vzhľadom na jeho komplikovanejšie technické prevedenie vyššia cena Druhou nevýhodou by mohla byť aj jeho väčšia hmotnosť, v dôsledku pridaného zadného odpruženia a pevnej konštrukcii rámu.

 


Autor fotografie:Umomos / Shutterstock.com