5 netradičných zimných športov, ktoré si môžete vyskúšať aj na Slovensku

Zima sa blíži a s ňou aj možnosť robenia zimných športov, na ktoré sa celý rok tešíme. Korčuľovanie na ľade, lyžovanie či snowboardovanie sú bežné športy obľúbené u mnohých ľudí. Okrem nich by ste mali počas tejto zimy vyskúšať aj niečo netradičnejšie. Stojí to rozhodne za to.

Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, no zima Slovensko, a najmä slovenské hory, neobchádza. Kým väčšina počas vianočných sviatkov vyráža na hory za účelom lyžovania, vy môžete vyskúšať nové zaujímavé aktivity. Každoročne sa do stredísk dostávajú aj netradičné zimné športy. Tie vám môžu spestriť celý pobyt.

#1 Mushing

Mushing, inak povedané jazda psím záprahom, patrila niekedy medzi zimné športy, ktoré sme sledovali skôr v amerických filmoch. Dnes je však možná aj u nás. Ak si chcete vychutnať krásnu zasneženú prírodu zo saní ťahaných psami, presne toto je zážitok pre vás.
Šport však nie je len o sedení v saniach. Ešte pred samotným zážitkom sa so psami zoznámite a naučíte sa, ako s nimi pracovať. Správny vzťah a dôvera sú kľúčové pre úspešný mushing. 
Hovorí sa, že mushing je vhodný ako pre trénovanie fyzickej zdatnosti, tak aj pre kreatívne myslenie a lepšie pochopenie psieho sveta.

5 netradičných zimných športov, ktoré si môžete vyskúšať aj na Slovensku

#2 Snowrafting

Snowrafting je vhodný ako pre milovníkov raftingu, tak aj pre ľudí túžiacich zažiť niečo nové a iné. Na rozdiel od mushingu, snowrafting je o niečo viac dobrodružný a adrenalínový. Na druhej strane je však veľmi jednoduchý. Stačí, aby ste nasadli do raftu, ktorý je následne spustený po upravenej zjazdovke.
Bežný rafting odohrávajúci sa na vode môže byť nebezpečný a namáhavý. Snowrafting je jednoduchý a vhodný pre úplne každého, kto miluje dobrú zábavu.
Raft má miesto pre troch ľudí. To znamená, že si zážitok môžete užiť s kamarátmi či príbuznými. Pre tento šport nepotrebujete ani žiadne špeciálne oblečenie. Stačí, ak budete pripravení na nízke teploty a fyzickú aktivitu.

5 netradičných zimných športov, ktoré si môžete vyskúšať aj na Slovensku

TIP

Blíži sa sviatok vášho blízkeho, priateľa alebo niekoho z rodiny?

Darujte mu niečo iné ako obvykle. Ten správny darček pre muža môže byť napríklad nejaký adrenalínový šport, jazda na snežnom skútri či snowrafting. Naopak, pre ženy vyberte skôr niečo jednoduchšie ako napríklad zorbing. Zaujímavé darčeky nájdete na zážitkovom portáli Adrop.sk.

#3 Snowtubing

Snowtubing je veľmi podobný snowraftingu. Namiesto toho, aby ste sa po upravenej zjazdovke spustili v rafte, sedíte na gumenom kolese. Počas cesty dolu môžete prekonávať aj rôzne skoky.
Tento nezabudnuteľný zážitok je vhodný pre úplne každého, kto má rád adrenalín. Po dobu jednej hodiny sa naozaj zabavíte. Dolu sa zveziete na kolese a hore zas vlekom.

5 netradičných zimných športov, ktoré si môžete vyskúšať aj na Slovensku

#4 Zorbing

Zorbing sa považuje za adrenalínový šport, no v skutočnosti je veľmi jednoduchý. Taktiež patrí medzi veľmi mladé športy. Vymyslený bol na Novom Zélande v deväťdesiatych rokoch.
Zorbing môžete vykonávať ako v zime, tak aj v lete. Počas leta sa najčastejšie veľké zorbingové gule nachádzajú na vodných plošinách. Človek sa v nich vie dobre vyblázniť. Naopak, počas zimy sa nachádzajú bežne na zasneženej zemi.
Na zorbing nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie. Stačí vám vojsť do veľkej gule, pripútať sa a nechať sa gúľať dolu svahom.

5 netradičných zimných športov, ktoré si môžete vyskúšať aj na Slovensku

#5 Jazda na snežnom skútri

Posledným športom je jazda na snežnom skútri. Tento šport je síce u nás už celkom bežný, no stále sa radí medzi pomerne nové. Jazda je vhodná pre úplne každého, kto miluje adrenalín a túži po zážitku na celý život.
Jazdenie je veľmi jednoduché a po zaškolení ju zvládne aj úplný začiatočník.

5 netradičných zimných športov, ktoré si môžete vyskúšať aj na Slovensku
Nevybrali ste si?

A tí, ktorých nezaujal ani jeden zo športov, nemusia vešať hlavu. Okrem vyššie spomenutých existuje ešte veľké množstvo ďalších zimných športov. Slovenské hory poskytujú omnoho viac ako si myslíme.