Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Všetko o pneumatikách

Pneumatika je jedna z najdôležitejších súčiastok auta. Je to vlastne gumovo-kovový, pneumaticky nafúknutý okrúhly plášť inštalovaný okolo ráfu kolesa. Pneumatika poskytuje trakciu na povrchu, po ktorom auto jazdí, a tiež pomáha tlmiť rôzne nerovnosti na ceste. Okrem toho prenáša záťaž z auta kladenú na nápravu smerom k zemi.

Pneumatika auta sa skladá z niekoľkých hlavných prvkov: behúň, vonkajšia časť, nylónové a oceľové vlákna, bočnica, pätka, pätné lanko a vnútorné obloženie. Pneumatika tiež môže obsahovať dušu, ktorá je vlastne okrúhlym balónom vyrobeným z elastickej syntetickej gumy – jej cieľom je zabránenie úniku vzduchu. Podľa prítomnosti duše existujú dva typy pneumatík: s dušou a bez duše. Podľa usporiadania vrstiev vo vnútri pneumatiky existujú radiálne a diagonálne pneumatiky. Dnes má väčšina osobných áut radiálne pneumatiky vďaka ich nižšiemu valivému odporu.

Ďalším dôležitým parametrom pneumatiky je smer rotácie. Na pneumatikách so smerovým vzorom behúňa výrobca udáva označenia pomocou šípok, ktoré ukazujú smer jazdy a rotácie pneumatiky. Tieto pneumatiky sa musia inštalovať výhradne v súlade s touto šípkou. Inak hrozí strata kontroly nad vozidlom a zhoršenie priľnavosti pneumatiky na vozovku.

Existujú pneumatiky pre osobné autá a nákladné autá, bicykle alebo aj lietadlá. Pneumatiky pre kamióny sú často s dušou a sú typické vyššou odolnosťou, rozdielnym vzorom behúňa a vyšším záťažovým indexom.

Každá pneumatika má svoj názov alebo kód pneumatiky. Tieto údaje sú označené na bočnej stene pneumatiky. Označuje sa hlavne priemer ráfu kolesa (v palcoch), prierezová šírka a pomer, ktorý sa vypočíta ako percento výšky pneumatiky voči jej šírke, typ pneumatiky (radiálna alebo diagonálna). V tomto názve pneumatiky často nájdete aj indexy maximálnej rýchlosti a maximálnej záťaže. Okrem týchto údajov je na bočnej stene aj názov výrobcu pneumatiky, a sezónne označenie, ktoré indikuje, pre aké podmienky počasia je pneumatika určená (celoročné alebo napríklad zimné).

Na bočných stenách pneumatík pre nákladné autá sú 2 hlavné typy označení, okrem vlastných označení od výrobcu. Pneumatiky pre kamióny môžu byť určené pre prednú riadiacu nápravu, hnaciu nápravu a hnanú nápravu (prívesnú), s označením F, D, T alebo Z, kde Z označuje určenie pre viac pozícií (vrátane prednej). Na takejto pneumatike tiež môže byť označenie indexu maximálnej záťaže na jedno koleso alebo zdvojené pneumatiky.

Článok bol poskytnutý používateľom AutoDielyonline24.sk
Autor fotografie:www.pixabay.com