Svetlá svietia! A svietia tak, ako majú?

Svetlá svietia! A svietia tak, ako majú?

Dni sú stále kratšie, a preto je namieste otázka, kedy ste naposledy skontrolovali svetlá vášho vozidla? Nepotrebujú nastaviť, vymeniť žiarovky alebo upraviť ostrekovače?  Tie roky, kedy sme tieto úkony zvládli sami, už sú, až na pár výnimiek, nenávratne preč. Je omnoho lepšie zveriť svoje vozidlo do rúk odborníkov, aby svetlá skontrolovali. Ide predsa o bezpečnosť nielen vodičov, ale i všetkých účastníkov cestnej premávky.

Každý automobil potrebuje pravidelnú a hlavne profesionálnu údržbu. Svetlá patria medzi komponenty, ktorým vodiči často nevenujú pozornosť, až kým niektorá zo žiaroviek neprestane svietiť. I to si niekedy dlho nevšimnú. Ale ste si istí, že i keď všetky žiarovky svietia, majú správnu svietivosť a svietia tam, kam majú? Stáva sa vám, že protiidúci vodiči na vás blikajú alebo že v tme prakticky nevidíte, kam idete? Toto sú hlavné signály, ktoré by mali vodičov primäť k tomu, aby ich budúca cesta viedla rovno do servisu.

Tie časy, kedy si každý mohol nastaviť svetlá a vymeniť žiarovku sám, sú preč. V dnešnej dobe nových technológií je pri bežnej kontrole a nastavení svetiel potrebný regloskop, ktorý zmeria svietivosť každého svetla samostatne. U xenónových výbojok je potrebné skontrolovať i doplňujúce funkcie správneho fungovania svetlometov, ako sú napríklad ostrekovače alebo funkcie, ku ktorým je potrebná diagnostika. Odborný personál hlavne vie, ako so svetlometmi zaobchádzať pri kontrole i v rámci bezpečnosti, ktorú by sme nemali podceňovať, pretože sa pohybujeme v prostredí s vysokým napätím.

Vodič si môže bežnú kontrolu svetiel realizovať sám, napr. na rovnej podlahe v garážach supermarketu oproti stene alebo pred svojím domom na dverách garáže. Tak môže zistiť, či mu svetlá svietia, kam majú a ak je viditeľné akékoľvek vychýlenie, je potrebné navštíviť servis. „Na nesprávne nastavenie svetiel môže mať vplyv tiež mechanické poškodenie svetlometov, ich vek, nesprávna montáž žiarovky alebo jej nesprávna akosť. Predovšetkým silné žiarovky vypaľujú zrkadlové odrážače, a tak sa sklo svetlometu stáva mliečne, čo má na funkciu veľký vplyv,“ hovorí riaditeľ značky ProfiAuto pre ČR a SR Jindřich Krejčí a dodáva: „Odborná kontrola svetlometov je vždy producentom značky určená, ale my ju odporúčame realizovať pri každej servisnej alebo garančnej prehliadke.“
Žiarovky však nemeníme len vtedy, keď prestanú svietiť. U halogénových žiaroviek je možné rozpoznať pokles miery svetla. To je ten správny ukazovateľ, že je potrebné zasiahnuť. A ak už meníme žiarovku, ktorá svietiť prestala, mali by sme si uvedomiť, že žiarovky majú rovnakú životnosť. Odporúča sa teda vymeniť žiarovku aj v druhom svetlomete. Predídete tak napr. tomu, že vám bude jedno svetlo svietiť viac a druhé menej. Výmenou oboch žiaroviek získate rovnakú dobu životnosti, farbu i teplotu svetla. Nečakajte, kým prestane svetlo svietiť, vidieť a byť videný je dôležité.