Overenie jazdeného vozidla pred kúpou vám môže zachrániť peniaze i život: Ako získať certifikát zadarmo?

Po vlastnom automobile túži prakticky každý držiteľ vodičského oprávnenia, no len zhruba polovica z nich má prostriedky na to, aby si zakúpila nové vozidlo. Tá zvyšná polovica siaha po takzvanej „jazdenke“ z druhej ruky, ktorej kúpa v sebe skrýva množstvo nástrah. Ako sa vyhnúť kúpe auta od podvodníkov a minimalizovať riziko?

Bežný človek, ktorý nemá s podvodníkmi zarábajúcimi na jazdenkách skúsenosti, si často nedokáže predstaviť, do akých problémov ho môže nepreverená kúpa staršieho vozidla dostať. V tom lepšom prípade môže prísť o úspory, v tom najhoršom môže ohroziť aj vlastný život, ak nevedomky kúpi auto v zlom technickom stave. Keď navyše pridáme fakt, že na Slovensku ročne predstavujú až 50 % predaných vozidiel práve tie ojazdené, situáciu určite netreba podceňovať. Štatisticky je totiž to, že sa kupcovi podarí na prvý pokus zadovážiť ojazdené vozidlo v relatívne dobrom stave a bez skrytých problémov, skôr zázrak než pravidlo. Vstupná investícia do overenia pôvodu vozidla z druhej ruky, ktoré si vyhliadol cez inzerát, mu môže ušetriť množstvo starostí. Navyše k overeniu pôvodu vozidla sa môže kupec dostať aj zadarmo.

Eliminácia rizík je možná

Overiť si históriu staršieho vozidla nikdy nebolo jednoduchšie a dostupnejšie. Možno tak spraviť už aj online prostredníctvom stránky: https://www.overenie-vozidla.sk/. Napriek tomu si kupujúci veľakrát vozidlo neoveria vopred a potom sa podvedení obracajú na Asociáciu overovateľov vozidiel. Medzi najčastejšie podvody patria ešte stále stáčané kilometre, uberanie z reálneho veku vozidla, zatajovanie predchádzajúcich havárií a opráv. V predaji sú aj autá kradnuté, v exekúcii alebo zaťažené lízingom či inou ťarchou.

„Ak kupec podcení prevenciu a naletí podvodným praktikám, šanca, aby získal svoje peniaze späť, je, bohužiaľ, prakticky nulová. V tom horšom prípade môže nevedomky jazdiť na aute, ktoré je z technického hľadiska v dezolátnom stave a v takom prípade môže mať každá ďalšia nehoda pre nového majiteľa fatálne následky,“ dvíha varovný prst predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Certifikát si pýtajte od predajcu

Fakt je, že vierohodné overenie pravosti vozidla niečo stojí. Aj keď v porovnaní s kúpou samotného vozidla ide o zanedbateľnú sumu, tá sa môže znásobiť, ak je potrebné overiť viacero vozidiel.

„Aby sa kupujúci vyhol nákladom spojeným s overovaním jazdenky, stačí, ak túto požiadavku prenesie na predajcu. V záujme každého seriózneho predajcu by mala byť snaha certifikovať svoje vozidlo,“ radí Jozef Knopp z AOV.
Predávajúcemu stačí až do predaja auta vyhotovenie jedného certifikátu. Je to pre neho teda nižšia položka ako pre kupujúceho. Pravosť certifikátu si môže kupujúci následne overiť cez overenie-vozidla.sk/overenie-certifikatu.
Existuje aj iná, bezplatná možnosť overenia, ktorá však nie je bez rizika. Na portáli seka.sk/mov si môže občan overiť platnosť emisnej kontroly a stav kilometrov, no overenie nie je 100-percentné. Problém spočíva v tom, že údaje boli na tejto stránke naposledy aktualizované 18. 5. 2018. Preto portál korektné informácie, dokedy a či vôbec je plantá emisná kontrola, neukáže. Ešte väčšie riziko sa skrýva v tom, že portál ukazuje iba graf s vývojom kilometrov vozidla, no bez číselnej hodnoty. Ak si nedáte pozor, môže sa stať, že na základe vývoja grafu si kúpite auto, o ktorom si myslíte, že nebolo stočené, opak však môže byť pravda.

Kupujte od overených predajcov

Vozidlo je tovar, ktorý nám má slúžiť a nie nám škodiť. Pred každou kúpou staršieho vozidla je preto najrozumnejšia investícia do jeho preverenia. Odborníci taktiež radia vyhýbať sa neoveriteľným predajcom a zamerať sa na renomované portály, ktoré majú v ponuke predaja už overené jazdené vozidlá, ako je napríklad inzertný portál sego.sk. Užitočné informácie o tom, či bolo predávané jazdené vozidlo kradnuté, či má za sebou dopravné kolízie a následné opravy, v ktorej krajine a kedy sa tieto realizovali, koľko stáli, aké diely sa počas nich vymenili, aký bol stav kilometrov po oprave a iné zásadné fakty, zase získate aj vďaka portálu vin-check.eu.


 
Autor fotografie:www.pixabay.com