Najčastejšie problémy áut vo veľkom mraze

Zimné počasie vie poriadne potrápiť nielen nás, ľudí, ale aj našich štvorkolesových miláčikov. Vyhrabávanie auta z kopy snehu sa síce môže počas uponáhľaného rána zdať ako nočná mora, no veľké mrazy dokážu urobiť aj väčšie škody.

Vybitá autobatéria

Práve vybitá batéria býva jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa cez zimu môžete stretnúť. Preto by ste sa o ňu mali zaujímať ešte predtým, než začne zima - nechajte svojho automechanika, nech na nej vykoná záťažový test. Vybíjanie batérie môže urýchliť nadmerné vykurovanie auta, hmlové svetlomety, alebo rozmrazovanie okien aj vtedy, keď to zrovna nepotrebujete. Zabrániť vybíjaniu batérie môžete napríklad parkovaním vášho Opel Astra v garáži.

Ak je vaša autobatéria staršia ako 5 rokov, mali by ste zvážiť kúpu novej. Aby ste predišli neočakávaným poruchám, niektorí automechanici odporúčajú kúpu novej autobatérie už po 3-4 rokoch.

Pokazené stierače

V mrazivom počasí sú stierače (najmä čelného skla) mimoriadne zraniteľné. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť ich poškodeniu je dôkladné vyčistenie čelného skla od snehu a ľadu ešte predtým, než vyrazíte na cesty. Stať sa môže aj to, že gumička stieračov primrzne k sklu. V takom prípade vám môže pomôcť aj samotné auto - napríklad Opel Crossland, ktorý má v sebe zabudovanú funkciu vyhrievania čelného skla.

Odporúčame, aby ste kontrolu stieračov pridali do zoznamu pravidelnej údržby. Taktiež zvážte nákup ochranných poťahov na stierače, ktoré sú vyrobené špeciálne pre zimné podmienky.

Zhustnutie kvapalín

Kvapaliny nachádzajúce sa v automobile - nemrznúca alebo prevodová kvapalina, prípadne olej môžu pri mínusových teplotách zhustnúť. To spôsobuje ich ťažší pohyb cez jednotlivé systémy vozidla. Rovnako to môže byť dôvodom, prečo vám auto v zime nechce naštartovať. Pred vycestovaním by ste mali auto nechať bežať aspoň 5 minút na voľnobehu, aby sa kvapaliny zahriali. Prevenciou pred hustnutím kvapalín je zimné garážovanie auta.

Rovnako, ako sme vám odporúčali pri autobatériách a stieračoch, aj o kvapaliny vo vašom Opel Grandland by ste sa mali zaujímať ešte pred tým, než začne zima. Ešte pred poklesom teplôt zvážte ich výmenu.

Kolísanie tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať priebežne počas celej zimy. Nezabúdajte, že jazda s podhustenými pneumatikami môže byť nebezpečná. Okrem toho môže jazda na podhustených pneumatikách viesť k ich opotrebovaniu, čo výrazne skracuje ich životnosť.