DENNÍK RELAX - Aké skrutky si vybrať s novými elektrónmi? Samozrejme tie bezpečnostné

Aké skrutky si vybrať s novými elektrónmi? Samozrejme tie bezpečnostné

Pri kupovaní nových elektrónov myslite aj na to, že nielen disky, ale aj celé kolesá treba chrániť. Vyberte si preto pre vaše elektróny aj vhodné skrutky.

V ideálnom svete by ste sa ako majiteľ vozidla museli báť len postupného uvoľňovania kolies v dôsledku mechanickej záťaže. Svet však ideálny nie je a okrem bežného opotrebenia vám kolesá s novými diskami ohrozujú aj kriminálne živly.


Vyriešia to bezpečnostné skrutky

Bežné skrutky nepredstavujú pre zlodeja kolies žiadny problém. Stačí, aby si zobral krížový kľúč, zdvihák a pre rýchlosť práce aspoň jedného kamoša a do pár minút máte po kolesách aj s elektrónmi, na ktoré ste boli takí pyšní. Preto si svoje elektróny poistite bezpečnostnými skrutkami.

Zdroj: Bigstock.com

Bezpečnostné skrutky nie sú 100 %-nou zárukou, že vám kolesá nikto neukradne. To ale nie sú ani zamknuté dvere na byte. Stále ich môže niekto vyraziť, vypáčiť alebo pokaziť zámok, to ale neznamená, že si ich nezamknete. Pristupujte k bezpečnostným skrutkám rovnako. Predstavujú ďalšiu prekážku, ktorú staviate medzi zlodeja a váš majetok. Pri krádežiach rozhoduje čas a dobre zvolené skrutky môžu potrápiť potenciálneho zlodeja natoľko, že nakoniec stratí trpezlivosť.

Pán v tomto videu síce hovorí, že jeho návod neslúži pre zlodejov, no pekne ilustruje postup, ako sa snažia zlodeji odstrániť bezpečnostné skrutky.


 
Čo ste však už vo videu nevideli je proces odstraňovania bezpečnostných skrutiek. Je to celkom hlučná záležitosť. K bezpečnostným skrutkám sa dodávajú špeciálne hlavice, orechy, ktoré majú špecifický tvar a slúžia na konkrétne skrutky. Bez nich, len za pomoci kľúča, sa k bezpečnostnej matici či skrutke nedostanete, pretože ju chráni obrúčka. Ako to teda zlodeji robia? Mechanicky. Do obrúčky zasunú pevné kovové nástroje, rozpínajú ju až kým nepraskne. Aby dostali nástroj dosť hlboko do bezpečnostnej obruče, berú si na pomoc aj kladivo. 

Koľko bezpečnostných skrutiek?

V baleniach s bezpečnostnými skrutkami nájdete väčšinou 4 skrutky a 1-2 montážne adaptéry. Výrobcovia teda ponúkajú produkt s odporúčaním, že každé koleso si osadíte jednou bezpečnostnou skrutkou. Dalo by sa povedať, že je to zdravé minimum ako ochrana pred krádežou kolies. Ak si ale chcete byť skutočne istí, pokojne si nakúpte ďalšie sady skrutiek a na každé koleso použite viacero rôznych druhov.


Čo ak stratíte orech k bezpečnostným maticiam a šróbom?

Nemusíte robiť paniku. Montážnu hlavicu si môžete zakúpiť podľa kódu, ktorý je na balení bezpečnostných skrutiek. Odložte si ho preto, alebo si ho aspoň poznačte na miesto, kde ho bez problémov nájdete.

 

Autor fotografie:Bigstock.com