Vyrazte na lyže do Českej republiky

Napriek tomu, že nepatrí medzi alpské lyžiarske veľmoci, má lyžovanie v Českej republike silnú tradíciu. V pohraničných horských oblastiach sa nachádza množstvo menších zimných stredísk, vhodných pre rodinné rekreačné lyžovanie, ktoré, rovnako ako u Slovákov, patrí k najobľúbenejším a najvyhľadávanejším zimným rekreačným aktivitám.

Prečo Česko?
Lyžovačka v Česku je napriek stále rastúcej obľúbenosti a skvelým snehovým podmienkam v Alpách, stále jedným z priaznivejších variantov v porovnaní s klasickými lyžiarskymi oblasťami v Alpách. Mnohé lyžiarske strediská sa za posledné roky výrazne zmenili a zmodernizovali, zlepšili sa služby pre lyžiarov, rodiny s deťmi, bežkárov aj servis v oblasti ubytovania. Kto nehľadá nekonečné lyžiarske svahy a bežkárske trate, ale si chce jednoducho oddýchnuť poprechádzať sa, alebo sánkovať s deťmi, je na správnej adrese. Veľkou výhodou tunajších stredísk je teda ľahká dostupnosť, príjemné terény a primerané ceny ubytovania, stravovania a vlekov.

Krkonoše
Krkonoše, ktoré sú pod ochranou UNESCO, sú najvyšším a najnavštevovanejším českým pohorím. Kto sa nezameriava výsostne na zjazdové lyžovanie, je v Orlických horách na správnom mieste. Z lyžovania sa tu dá pohodlne presedlať priamo na bežky. Nachádza sa tu hneď niekoľko najdlhších a najkrajších bežkárskych stôp Česka. Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších lyžiarskych stredísk tejto oblasti aj celej Českej republiky je Špindlerův Mlýn. Možno preto, že sa tu nachádza najvyšší vrch Českej republiky -Snežka. Turisti sem prichádzajú predovšetkým z Česka, Poľska, Nemecka a Holandska. Najlepšie zjazdovky v Krkonošiach sa nachádzajú práve tu. Stredisko je každý rok spoluusporiadateľom viacerých medzinárodných športových podujatí. Okrem bežkárskych stôp tu nájdete veľkú sieť dobre vyznačených lyžiarskych turistických tratí. Táto lokalita je skvelá nielen v zime na lyžovačku, boduje aj v lete početnými turistickými chodníkmi a trasami na horskú cyklistiku.

Český les
Ďalšou lyžiarskou oblasťou s krásnymi prírodnými scenériami je Český les. V tamojšom lyžiarskom stredisku Špičák pri Železnej Rude si určite skvele zalyžujete. V ponuke je 9 kilometrov zjazdoviek pre začiatočníkov aj skúsených lyžiarov, lyžiarska škola a škôlka, požičovňa lyží, detský park s vlastným detským vlekom a čarovným kobercom. Okrem toho je tu možnosť večerného lyžovania na osvetlených zjazdovkách. Freestylerom – začiatočníkom aj pokročilým je k dispozícii Funpark \"Horsefeathers Snowpark\". Aj bežkári si na Špičáku prídu na svoje. K dispozícii sú rôzne bežkárske trate s dĺžkou až 28 km.

Beskydy
Spomedzi lyžiarskych stredísk v Beskydách stojí okrem iných za zmienku Javorový Vrch. Táto lokalita sa nachádza asi 40 kilometrov od Ostravy a 10 kilometrov od Třinca. Lyžiarska oblasť ponúka prekrásne panoramatické výhľady do okolia a za pekného počasia vidno dokonca aj Tatry. Vďaka rôznorodým lyžiarskym a snowboardovým zjazdovkám patrí toto stredisko k obľúbeným destináciám na zimnú dovolenku.

Autor: Andrea Radimáková

 
Autor fotografie:freedigitalphotos.net, franky242