Na Liptove otvoria nové bežecké trate

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie zima na Liptove? Väčšina by bez váhania odpovedala „najlepšia lyžovačka na Slovensku“. Nie každý však už vie, že pod tamojšími zjazdovkami sú ideálne podmienky aj na bežecké lyžovanie. Počas blížiacej sa sezóny bude pre milovníkov tohto športu k dispozícii viac ako 100 kilometrov tratí rôznych obtiažností.

Priaznivcov bežiek v našich zimných strediskách v posledných rokoch pribúda. Na Liptove sa preto rozhodli uľahčiť im hľadanie vhodných tratí a zosumarizovať ich do prehľadnej mapky. Návštevníci regiónu sa k nej dostanú zadarmo u ubytovateľov alebo v miestnych informačných centrách už čoskoro. Všetky trasy zároveň budú môcť nájsť aj na stránke www.visitliptov.sk.

Dosiaľ mapka tratí od Západných Tatier až po Veľkú Fatru chýbala. Už o niekoľko týždňov si však dovolenkári a amatérski športovci budú vyberať spomedzi dvoch desiatok upravovaných trás. „Liptov nie je len o zjazdovom lyžovaní, náš región ponúka návštevníkom široký výber zimných športov. V ostatných rokoch sa bežky dostali trochu do ústrania, preto sa snažíme zjednotiť všetky bežecké trate a dať tak klientom komplexné informácie o možnostiach bežeckého športu na Liptove,“ vysvetľuje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Jedným z najväčších problémov je pravidelná starostlivosť o trate, ktorú zabezpečujú strediská a obce sami. Nie všetky sú však po celý čas upravované. Keďže ide o stále masovejší šport, po väčšinu sezóny budú k dispozícii desiatky kilometrov starostlivo „vyžehlených“ bežeckých stôp nielen pre klasický, ale aj pre korčuliarsky štýl.

 Na Liptove otvoria nové bežecké trate

Najdlhšou traťou sa môžu pochváliť v Liptovskej Kokave, ktorá meria 10 kilometrov a vedie až do podhoria Vysokých Tatier na Podbanské,“ uvádza Darina Bartková. Najväčším počtom bežeckých tratí sa zasa pýšia v Nízkych Tatrách, kde ich je 10, Západné Tatry s predhorím ich majú len o jednu menej a Veľká Fatra ponúka milovníkom bieleho športu ďalšie 4 trate. Celkovo budú obce, lyžiarske kluby a zimné strediská pravidelne udržiavať 23 tratí s dĺžkou viac než 100 kilometrov.

Dôvodom, prečo stále viac ľudí hľadá alternatívu k zjazdovému lyžovaniu, je najmä tesnejšie spojenie s prírodou. Práve na bežkách má každý dostatok času obdivovať krásu zimnej prírody a nádhernú scenériu hôr. Kvalita i počet bežeckých tratí je však závislý od dostatočného množstva prírodného snehu. Termín ich otvorenia preto závisí od poveternostných podmienok.

Liptáci však veria, že prví odvážlivci sa na bežkách objavia už začiatkom decembra.