Kvalitná lyžovačka aj na Slovensku

Ak ste vášnivým lyžiarom, obísť slovenské lyžiarske trate je, snáď, hriech. Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo kvalitných lyžiarskych stredísk s rôznymi zjazdovými traťami, od nenáročných až po veľmi náročné. My vám ponúkame výber tých najlepších. Nezabudnite ani na bezpečnosť, vždy si všímajte stupeň lavínového nebezpečenstva a kontrolujte podmienky na lyžovanie, ktoré sú aktualizované v médiách, najčastejšie na internetových stránkach alebo v správach o počasí.


Lyžujte po Slovensku
Naše Slovensko ponúka výborné podmienky na lyžovanie pre malých i veľkých lyžiarov, pre začiatočníkov, pokročilých, ale aj pre adrenalínových nadšencov. V lyžiarskych strediskách sú k dispozícii bežecké trate, zjazdovky pre deti, snowboarding, zabezpečené sú lyžiarske školy a mnohé ďalšie športové príležitosti a atrakcie. Zimnú dovolenku môžete tráviť vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre, Malej Fatre, na Kysuciach, na Orave, ale aj v iných horských oblastiach. Strediská ako Donovaly, Vrátna, Veľká Rača Oščadnica, Malinô Brdo, Jasná či Štrbské Pleso investovali nemalé prostriedky do svojej modernizácie a v súčasnosti patria medzi najlepšie lyžiarske strediská na Slovensku. V týchto oblastiach je nutné rátať so zvýšeným počtom turistov, čo môže byť spojené napríklad s dlhším čakaním na vlek. Na krk im dýcha desiatka komornejších, zato dobre vybavených lyžiarskych stredísk, ktoré sú už dobre vybavené novými lanovkami a zasnežovaním. A tak nielen krásne slovenské hory, ale aj kvalita lyžiarskych stredísk predurčujú Slovensko, aby sa stalo rajom zimných športov pre domácich aj zahraničných turistov. Väčšina stredísk je v prevádzke od novembra/decembra do marca/apríla aj s umelým zasnežovaním, pokiaľ nepraje počasie.

Najlepšie lyžiarske strediská
Vysoké Tatry
Nekonečné svahy s optimálnym klesaním poskytujú dostatok skvelých zážitkov na zjazdovkách. Najdlhšia zjazdovka Vysokých Tatier merajúca 4,8 kilometra vedie kľukatou cestou z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice a považuje sa na najkrajšiu zjazdovku \"Miniálp\", ako sa zvyknú Vysoké Tatry nazývať. Vysoké Tatry ponúkajú celkovo deväť lyžiarskych stredísk s 58 kilometrami zjazdoviek a okrem toho je tu sieť bežkárskych tratí dlhá asi 19 kilometrov. K najznámejším strediskám zimných športov vo Vysokých Tatrách patria Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Ždiar a Bachledová Dolina. Tatranská električka spája väčšie miesta v dolinách slovenských Vysokých Tatier.

Nízke Tatry
Lokalita Jasná Nízke Tatry so 40 zjazdovkami a 46 km lyžiarskych svahov je bezpochyby najpopulárnejším lyžiarskym strediskom na Slovensku. Jasná sa nachádza na druhom najvyššom vrchu Nízkych Tatier – Chopku (2024 m nad morom) a pozostáva vlastne z dvoch lyžiarskych stredísk: Jasná Chopok Juh a Jasná Chopok Sever. Sú navzájom prepojené lanovkou, s jednou permanentkou môžete lyžovať v oboch strediskách. Okrem ponuky zjazdového lyžovania je v Jasnej aj Snowpark s U rampou, prekážkami a jibbingom pre priaznivcov Freestyle. Optimálne podmienky tu majú aj milovníci Freeridu, predovšetkým v lokalitách Dereš a Luková, zabudnúť nesmieme ani na nádherné bežkárske trate. Ďalšími zaujímavosťami sú skifoxe, snowscoote, snowbike, kitewing, paragliding, paintball, lanový park, jazda na sánkach a nočné lyžovanie. Celá oblasť disponuje najmodernejšími kabínkovými lanovkami, sedačkovými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi. V areáli sa nachádza aj lyžiarska a snowboardová škola, detský park, požičovňa, športové obchody a široký výber moderných gastronomických zariadení.


Malá Fatra a Veľká Fatra
Množstvo rôznych možností na lyžovanie a zimné športy ponúka aj Malá a Veľká Fatra. Malá Fatra sa nachádza na severozápade Slovenska, Veľká Fatra je pohorie na strednom Slovensku a nachádza sa medzi mestami Ružomberok, Banská Bystrica a Martin. K najznámejším a najobľúbenejším lyžiarskym strediskám v Malej Fatre patrí Vrátna dolina, Martinské hole, Kubínska hoľa a Veľká Rača. Vo Vrátnej nájdete jeden z najlepších ski areálov na Slovensku, ktorý je vhodný úplne pre každého. Toto stredisko vyhľadávajú aj vyznávači snowboardingu, extrémneho lyžovania, či skialpinizmu. Podmienky na lyžovačku a náročnosť každej trate umožňujú kvalitný športový zážitok pre deti, ich rodičov, ale aj skúsených lyžiarov. O kvalite tohto strediska svedčí aj fakt, že tu trénujú mnohí slovenskí reprezentanti v zjazdovom lyžovaní. Martinské hole sú unikátne množstvom prírodného snehu, ale majú vybudované aj umelé zasnežovanie. Je známe výbornými lyžiarskymi traťami, nádhernou prírodou a výhľadom na všetky slovenské horstvá a na Martin. Je jedným z mála „mestských“ lyžiarskych stredísk a po dobudovaní 8 miestnej kabínkovej lanovky bude dostupné aj verejnou dopravou priamo z Martina.

Vo Veľkej Fatre odporúčame lyžiarske oblasti Donovaly a Jasenská dolina. Na Donovaloch máte k dispozícii viac ako 11 km pravidelne upravovaných lyžiarskych tratí a zo 17 zjazdoviek viac ako 7 km zasnežovaných umelým snehom. Nevynechajte ani príležitosť na vzrušujúce nočné lyžovačky, alebo pohľad na zasnežené pohoria z vtáčej perspektívy počas paraglidingu. Ak uprednostňujete snowboard, čakajú na vás špičkové terény lákajúce na freeriding, jumpovanie, s množstvom railov a prekážok. Ďalším veľkým lákadlom je jazda na psích záprahoch. Jasenská dolina je známa dvoma strediskami – Kašová a Lehota. Nájdete tu dobre upravené svahy, kde si prídu na svoje aj náročnejší lyžiari. Sú tu tiež výborné podmienky pre bežecké lyžovanie a horskú turistiku.

Autor: Andrea Zummerová