Výletný vlak Mária Terézia odštartoval prázdninové jazdy

Výletný vlak Mária Terézia odštartoval prázdninové jazdy

 Para stúpajúca do neba, zvuk výpravcovej píšťalky, vôňa koľajníc, Mária Terézia a detská radosť. Takto zahájil Trnavský kraj zážitkov už druhú sezónu Výletných vlakov plnú noviniek prvou špeciálnou jazdou parným rušňom z Bratislavy do Holíča. Historické mašinky s divadelným príbehom budú jazdiť každú prázdninovú sobotu až do 27. augusta.

Na bratislavskej hlavnej stanici už od rána čakali sprievodcovia, ktorí sa počas celého výletu starali cestujúcim o program. Neoddeliteľnou súčasťou výletu sa stal cestovateľský denník, do ktorého si malí aj veľkí dobrodruhovia zapisovali svoje zážitky, nové vedomosti a trénovali si svoju odvahu. „K napĺňaniu turistického potenciálu nášho kraja sme pristúpili systematicky. V roku 2019 sme sa rozhodli založiť Krajskú organizáciu cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá chýbala. Som rád, že dnes má za sebou výsledky vo forme zaujímavých podujatí, atraktívnych výletov a širokého spektra produktov. Jedným z nich je zaručene koncept výletných vlakov, ktorý spája históriu, vzdelávanie,
umenie, cestovanie a objavovanie zaujímavých miest. Jedinečnosť tohto zážitku tvoria aj herci z nášho Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorí nás sprevádzajú počas celej jazdy. Teším sa, že dnes začíname druhú sezónu a verím, že o tento druh výletov bude opäť veľký záujem zo strany malých aj veľkých obyvateľov nášho i okolitých krajov,\"
povedal
trnavský župan Jozef Viskupič. Jedným z cieľov je rozvoj turizmu pre obyvateľov kraja, ako aj pre turistov z iných krajov. Prvá jazda v sezóne bola výnimočná aj tým, že sa na železničnú trať vrátil historický parný rušeň „Mazutka“.

Ďalšie prázdninové jazdy odvezú cestujúcich motorové vlaky s historickou hodnotou a divadelným príbehom. „Sme veľmi radi, že k minuloročným príbehom Pálffyovcov a M.R. Štefánika sme tento rok mohli pridať aj príbeh Márie
Terézie a Františka Lotrinského. Cestujúci majú jedinečnú príležitosť nevšedným a pútavým spôsobom odhaliť ich spojenie s mestami Holíč a Galanta. Veríme, že sa návštevníkom na týchto miestach zapáči a budú sa tam vracať a objavovať všetko to, čo sa do výletu vlakom nezmestilo“
, povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie
cestovného ruchu Trnavský kraj.

Cisársky manželský pár Habsburgovcov, Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský spolu so svojimi deťmi a kráľovským dvorom navštevovali mesto na Záhorí pomerne často. Cestujúci Výletného vlaku Mária Terézia budú mať príležitosť poprechádzať sa po miestach, kde to dýcha históriou na každom kroku a nájsť odpovede na otázky, ktoré nájdu v cestovateľskom denníku. „Môžem povedať, že som veľmi rád, že prostredníctvom Výletného vlaku Mária Terézia sa tejto destinácii dostane pozornosť, ktorú si isto zaslúži. Je tu veľa zaujímavostí na objavenie a tiež možností na trávenie voľného času. Počnúc Holíčskym zámkom cez člnkovanie v zámockej priekope, návštevu bylinkovej záhrady až po návštevu priľahlých Kopčian. Tu je kráľovský žrebčín ako jedna zo zastávok, ktorú cestujúci Výletného vlaku mohli vidieť. Avšak oplatí sa sem vrátiť a dostať sa ešte na miesta ako Kostol sv. Margity Antiochijskej, najstarší stojaci kostol na Slovensku, či prísť si pozrieť jediný zachovaný veterný mlyn holandského typu na Slovensku“, zdôraznil Martin Lidaj, riaditeľ OOCR Región Záhorie.

Mária Terézia má svoje plány aj na návšteve mesta ležiaceho v srdci Matúšovej zeme na južnom Slovensku. Mesto Galanta bolo totiž v minulosti rodným panstvom grófskeho rodu Esterházyovcov. Cestovateľský denník, ktorý dostanú cestujúci pri nastupovaní do vlaku, im pomôže odkryť spojenie medzi členmi tohto rodu a rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou. „Šľachtické rody mali v období Rakúsko-Uhorska veľmi významné postavenie, určovali smer vývoja dejín a rozvoja našich miest. Málokto vie, že Mária Terézia mala blízky vzťah s Mikulášom I. Esterházym, ktorý jej na bratislavskom zasadnutí uhorského snemu prisľúbil pomoc proti pruskému kráľovi, že členovia rodu Esterházy boli súčasťou jej korunovačného sprievodu, že zastávali dôležité kráľovské funkcie a že samotnú korunováciu kráľovnej viedol tiež člen tohto známeho šľachtického rodu. Viac o Esterházyovcoch a ich rodnej Galante sa návštevníci dozvedia počas prehliadok dvoch zachovalých kaštieľov a pri návšteve Vlastivedného múzea v Galante“, vysvetľuje Andrea Sláviková, riaditeľka OOCR Matúšova zem.

A pre tých, ktorí by si chceli spraviť vlastný program po vystúpení z vlaku je pripravený aj výhodný lístok ŠTANDARD, ktorý zahŕňa spiatočnú cestu historickou mašinkou s divadelným predstavením bez celodenného programu.
Stačí len kliknúť na www.krajzazitkov.sk a prázdninové dobrodružstvo vo vlaku sa môže začať.

Trnavský kraj zážitkov je krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj. Systematicky vytvára podmienky na rozvoj cestovného ruchu na území Trnavského samosprávneho kraja a jeho turistických destinácií: Trnava región, Piešťany a okolie, Matúšova zem – Galanta a okolie, Žitný ostrov a Záhorie. Zároveň je marketingovou centrálou a zastrešuje propagáciu cestovného ruchu pre svojich členov doma a v zahraničí. Organizuje podujatia a vytvára a predáva zážitkové produkty cestovného ruchu, ktoré dotvárajú ponuku výletnej destinácie Trnavského kraja zážitkov.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.