Najlepšia kaviareň na svete je len na skok od Slovenska, už ste v nej kávičkovali?

Celkom blízko nás sa nachádza jedna z najlepších kaviarní na svete. Počuli ste už o slávnej New York Café v Budapešti? Dokonca dostala prívlastok aj najkrajšia kaviareň na svete.

Najlepšia kaviareň na svete je len na skok od Slovenska, už ste v nej kávičkovali?Prečo je New York kaviareň najlepšia? Odpoveď je jednoduchá: taký luxus a príjemnú atmosféru nezažijete len tak hocikde. Kaviareň sa nachádza v srdci Budapešti v historickej časti na Erzebet street. New York Café prežila mnoho období, politických systémov a historických prevratov. Napriek všetkým historickým udalostiam bola vždy obsadená najbohatšími ľuďmi z radov aristokracie, umelcov, ale aj obyčajných mešťanov.

Na začiatku 20. storočia bola New York Café najobľúbenejšou kaviarňou v Maďarsku. Predstavovala populárne miesto medzi spisovateľmi a redaktormi. Po druhej svetovej vojne sa kedysi slávna kaviareň rozpadla a slúžila ako obchod. Aj keď sa znovu otvorila až v roku 1954 pod názvom Hungária, tak až v roku 2006 bola New York Café obnovená do svojej pôvodnej nádhery. Je škoda, že si kaviareň nezanechala svoj pôsobivý názov, Hungária, ale prijala názov New York Café, nakoľko nie sme v Amerike, ale v Maďarsku. Všetko závisí však od vôle súčasných majiteľov. Café je postavené v klasickom renesančnom štýle, a dokonca sa v blízkosti kaviarne nachádza aj hotelový palác New York, ktorého je súčasťou. Ubytovať sa teda môžete v tejto nádhere a priamo na prízemí sa nachádza spomínaná kaviareň.

Najlepšia kaviareň na svete je len na skok od Slovenska, už ste v nej kávičkovali?Súčasťou hotela je kaviareň spolu s reštauráciou a barom Nyugat. Menu je známe svojou multikultúrnou kuchyňou z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Môžete tu ochutnať klasické jedlá ako hovädzí guláš, rybacia polievka, Wiener Schnitzel , ktoré  sa podávajú spolu so slávnymi dezertmi ako Dobos, Sacher a Eszterházy. Nachádza sa tu skutočne pestrá ponuka jedál. Mlsné jazýčky turistov si pochutia a prídu na svoje. Ak je už reč o káve, tak jedna najlacnejšia káva tu stojí v prepočte 8 €, takisto ako na Champ – de Elysé v Paríži. Zariadenie je nádherne dekorované viktoriánskymi lustrami, ktoré dotvárajú správnu atmosféru kaviarne za sprievodu klaviristov, ktorí hrajú najobľúbenejšie  piano skladby.

V kaviarni je možné zarezervovať si stôl alebo dokonca prenajať si salónik na rôzne eventy. Cenovo však sa treba pripraviť na to, že nie každý má toľko peňazí, aby si to mohol dovoliť. Všetky potrebné informácie si treba vopred zistiť, najmä, koľko sa platí za prenajatie. Taktiež hotel, ktorý je súčasťou kaviarne je zariadený vo viktoriánskom luxusnom štýle a je veľmi elegantný. Kaviareň ponúka skutočne exkluzívne miesto nielen na vyfotografovanie a vypitie si svojej obľúbenej kávy, ale tiež aj estetický zážitok pre naše oči, luxus a pohodlie. Ponúka aj exkluzívne miesto pre obchodné stretnutia a večere. Stačí si iba rezervovať stôl, alebo ju jednoducho rovno navštíviť v hociktorý deň, keď budete na výlete v Budapešti.

Natalie