Kam sa vydať, ak budete na výlete v Ostrave

Ostrava sa nachádza blízko našich severozápadných hraníc. Jej krása je však stále akoby skrytá pred zrakmi turistov. Je známa pre svoju banícku minulosť, technické pamiatky a má neopakovateľnú atmosféru.

Väčšina ľudí má dojem, že je znečistená kvôli baníckej ťažbe, čo však nie je pravdou. Momentálne sa v meste  dbá o životné prostredie. Aj keď stále možno vidieť na okolí mnohé haldy a stopy po ťažbe, Ostrava už dávno nie je tým čiernym mestom, ako bývala. Patrí medzi najzelenšie v Českej republike, nedajte sa preto zmiasť minulosťou.

 
Kultúrne a športové vyžitie

Okrem zelene ponúka množstvo kultúrneho vyžitia, ako napríklad galérie, kiná, divadlá, múzeá, festivaly. Priamo v centre mesta turisti nájdu parky, sady, miesta na workout a prechádzky. Turisti tiež môžu vybehnúť na radničnú vežu, ktorá sa nachádza v Radnici mesta Ostrava. Ponúka nádherný výhľad na zelené parky, sady a tiež haldy. Z tohto miesta vidieť Ostravu ako na dlani.

Najdôležitejšie miesta v Ostrave sú Prokešovo námestie s Novou radnicou, Husov sad, Katedrála Božského spasiteľa, Masarykovo a Jiráskovo námestie, Kostol svätého Václava, Most Miloša Sýkoru, Slezskoostravská radnica, Divadlo Antonína Dvořáka a výstavisko Čierna lúka. Známa je aj ostravská sopka halda Ema, ktorá sa nachádza 317 metrov nad morom a má počas celého roka subtropické podnebie. Tieto veci by ste mali navštíviť ako prvé pri svojich potulkách.

Za návštevu stojí aj mestská časť Poruba, fascinujúca svojimi megalomanskými projektmi stavieb, pivovar v Starom Zábřehu a zoologická záhrada. Zoo je jednou z najlepších a najväčších v Čechách.

Ostrava ponúka aj mnoho technických pamiatok a cyklotrás, ktoré vedú cez dedinské časti. Z technických pamiatok rozhodne netreba vynechať Dolnú časť Vítkovíc, kde sa nachádzajú najzaujímavejšie technické pamiatky, ale aj baňu Landek. Neprehliadnuteľnou dominantou Ostravy je spomínaná Dolná oblasť Vítkovíc, technicky i technologicky dokonalý areál priemyselných stavieb z prvej polovice 19. storočia.

Chodník technických atraktivít Ostravska zavedie turistov do baní, do hasičského, technického a baníckeho múzea, a aj do pivovarov. Pivovary majú skutočne dlhú tradíciu. Nechajte sa zlákať ich ponukou jedinečných pív. Areál Miniuni v areáli Čierna lúka je nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých milovníkov architektonických stavieb. Sú tam zobrazené zmenšené modely jednotlivých významných svetových stavieb ako Eiffelova veža, Pisa, egyptské pyramídy a iné. Na výstavisku môžete navštíviť viaceré atraktivity cestovného ruchu. Koná sa tu každý mesiac množstvo výstav. Kalendár je k nahliadnutiu na webovej stránke mesta.

Ostrava  a okolie je skvelým nápadom pre strávenie horúceho víkendu mimo domova. Ponúka mnoho zaujímavých atrakcií cestovného ruchu, ktoré upútajú starších aj mladších. Je jedinečným mestom, pretože má zvláštny banícky a technický ráz, a pritom je zelená a veľmi moderná. V Ostrave to jednoducho žije! Ponúka zábavu, šport, kultúrne vyžitie, prechádzky, nákupy a mnoho  zaujímavého všetkým, ktorí do nej zavítajú.

Natalie
Autor fotografie:www.pixabay.com