Čím je výnimočná turecká Kapadokia?

Pri  vyslovení slova  „Turecko“  sa mnohým objavia v mysli zlatisté pláže, luxusné hotely, horúca klíma a nádherné more. Turecko však nie je iba o mori, plážach a luxusných dovolenkách!  V tejto krajine sa nachádza množstvo skvostných zákutí a pamiatok, ktoré sa pokladajú právom za „ turecké divy sveta“.

Jedným z tureckých pokladov je kamenná Kapadokia. Predstavuje najkrajšie skalné údolie v Turecku a možno aj na celom svete. Nachádza sa na území východnej Anatólie na hraniciach Európy a Ázie. Vplyvom poveternostných podmienok, pomocou vulkánu tu boli vytvorené unikátne skalné útvary, z ktorých si ľudia neskôr vytvorili jaskyne, ktoré obývali. Stavali si tu väčšinou kostoly a obydlia. Dnes je väčšina z nich využívaná ako rezorty a hotely, niektoré sú aj podzemné, čo im dodáva ešte väčší šarm. Pri prechádzke môžu turisti obdivovať nielen skalnaté útvary a obydlia, ale aj kamenné rozprávkové komíny. Matka Príroda tomuto regiónu nadelila skutočne neoceniteľnú krásu.

Čo si nenechať ujsť?

Najoriginálnejšie skvosty  predstavujú maľované jaskynné kostoly, ktoré sú situované v Zelve Valley. Môžete tiež obdivovať podzemné mestečká Derinkuyu a Kaymakli. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí hlavné kamenné mestečko Goreme ležiace uprostred skalnatej krajiny, skalný hrad Uchisar, kostol Tokali.

Ubytovacie zariadenia sú situované v studených skalách, takže aj napriek tomu, že je vonku horúco, vo vnútri je veľmi chladno aj počas leta. V oblasti je mnoho cestovných kancelárii ponúkajúcich rôzne atraktivity, preto si tu môžete pokojne zaplatiť prechádzku na koňoch, let balónom a ďalšie výnimočné aktivity.

Kapadokia je zážitok na celý život a zanechá vo vašej mysli nezabudnuteľnú spomienku. Najúchvatnejší pohľad na oblasť je z vtáčej perspektívy, preto sa organizujú za svitania lety balónom, ktoré sú však predražené a nájdete ich aj za 150 €. Každé ráno vzlietajú nad oblasťou stovky horiacich výletných balónov, čo tiež predstavuje romantický zážitok.

Územie Kapadokie je bohaté na podzemné mestá, skalné útvary, kostoly a kaplnky s freskovou výzdobou.
Na toto územie prišli kresťania už v 4. storočí, ukryli sa tu do jaskýň pred prenasledovateľmi a postavili výnimočné kostoly zdobené freskami. Kostoly sa zachovali dodnes. Najvýznamnejší kostol je kostol Tokali. Na tomto mieste nájdete rôzne pamiatky v podobe malieb a sôch týkajúce sa ukrižovania Krista a Poslednej večere. Kostol má špecifickú atmosféru.

Kapadokia sa preslávila po celom svete kvôli svojím jedinečným skalným útvarom a jaskynným luxusným hotelom. Všetky hotely sú unikátne, vytesané do skál a majú špecifickú romantickú atmosféru, ktorú len tak inde nezažijete.

Ak sa ešte Kapadokia nenachádza vo vašom travel zozname, mali by ste ju tam zaradiť, lebo podobné miesto na planéte nezažijete hocikde. Kapadokia je jedným z najpopulárnejších turistických regiónov po Antalyi  a Istanbule. V súčasnosti patrí oblasť Goreme k najnavštevovanejším lokalitám na svete.

Natalie

 

 
 
 

 
 
 
 
Autor fotografie:www.pixabay.com