Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistike

To nie sú len pláže a more. Chorvátsko dokáže prekvapivo ponúknuť bohatý turistický program v každom ročnom období.

Nesporne najlákavejším skvostom Chorvátska je vychýrené Jadranské more, ktoré priľahlými plážami spája národnosti zo všetkých kútov sveta. Pobrežný raj v chorvátskej exotike púta čoraz väčšiu pozornosť zákazníkov cestovných kancelárií nielen na Slovensku, ale nefalšovanou plážovou atmosférou nepohrdnú ani dovolenkári zo vzdialenejších krajín. Napriek tomu, že Chorvátsko si v priebehu desaťročí vyslúžilo charakter mimoriadne atraktívnej prímorskej destinácie, odvrátená strana slnkom zaliateho Chorvátska ponúka množstvo príležitostí, ako si vychutnať plnohodnotnú horskú turistiku, či už v priebehu letnej sezóny, alebo v období chladnejších mesiacov.

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistike
https://unsplash.com/photos/iiyrmvKttYA

Národný park Plitvické jazerá

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistikehttps://unsplash.com/photos/olVMTtVxXqs

Národný park Plitvické jazerá si drží už nejaký čas prvé miesto na zozname chorvátskych národných parkov, a to z hľadiska návštevnosti, veľkosti i lákavosti. Sústava tamojších jazier predstavuje hlavnú turistickú atrakciu, ktorú môžu záujemci objavovať na vlastnú päsť, alebo ako súčasť viacerých organizovaných a výkladových trás. Popri rozprávkových jazerách si však pozornosť turistov zaslúžia aj okolité chorvátske hory a vrcholy s obnovenými turistickými chodníčkami a sezónne udržiavanými trasami. Najväčšou popularitou sa môže pýšiť výstup na vrchol Mala Plješivica (1 576 m.n.m.) s približným osemhodinovým trvaním. Zreteľné turistické označenia a početne vyšliapané cestičky sú zárukou bezstarostného a bezpečného horského výletu. Na samotnom vrchole turistov príjemne prekvapí nielen úchvatný výhľad na krasovú krajinu, ale istotne zaujme aj pohľad na bývalú leteckú základňu.

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistike
https://unsplash.com/photos/Zkbg1iNeS4A

Dinara

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistikehttps://unsplash.com/photos/pQMM63GE7fo

Návštevu Národného parku Krka možno spojiť aj s výstupom na najvyšší vrch Chorvátska Dinara (1 831 m.n.m.), ktorý sa týči smerom k hranici s Bosnou a Hercegovinou. Medzi domácimi obyvateľmi a taktiež medzi zarytými cestovateľmi a turistami je tento vrch známy aj pod názvom Sinjal. Aj keď ide o bezkonkurenčne najviditeľnejší vrch Chorvátska náročnosť turistickej trasy sa drží na pomerne nízkej úrovni, a tak je výstup vhodný aj pre menej zdatných turistov. Výnimočnosť výstupu spočíva aj vo vytváraní nezabudnuteľných fotografických spomienok, ktoré dokonale zhmotnia prirodzenosť odtieňov chorvátskej prírody.

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistike
https://unsplash.com/photos/Fqa6Oczrg0I

Velebit

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistikehttps://unsplash.com/photos/rk8SEc0Gj-M

V pohorí Velebit si na svoje prídu predovšetkým zdatní a skúsení horskí turisti, ktorým nie sú cudzie ani vysoko náročné trasy, avšak núdza tu nie je ani o možnosti nenáročnej pešej či cyklistickej turistiky. Pohorie Velebit prekypuje horskými prameňmi s kvalitnou pitnou vodou a nechýba ani bohatá stromová vegetácia, ktorá svoj význam nachádza vo vytváraní tieňa v letných mesiacoch. Najlepšou voľbou obdobia pre horské zážitky v tomto pohorí je tak práve hlavná letná sezóna, ktorú sprevádza aj množstvo fungujúcich horských chát s komfortnými turistickými službami.  

Chorvátsko: Spoznajte odvrátenú stranu morského raja v horskej turistike
https://unsplash.com/photos/oGPYCuggsMc

Sveti Jure

K mimoriadne obľúbených a veľmi frekventovaným turistickým trasám patrí práve výstup na Sveti Jure (1762 m.n.m.), najvyšší vrchol Biokova. Časová náročnosť výstupu sa začína približne na 10 hodinách, pričom je nutné počítať s dlhším trvaním v závislosti od počtu zastávok a, samozrejme, aj od celkovej zdatnosti turistickej skupiny. Vrchy v Biokove sú vo všeobecnosti považované za ťažšie zdolateľné aj z dôvodu pomerne nedostatočného turistického značenia a chýbajúcich bezpečnostných prvkov. Prechod cez niektoré horské úseky totiž v mnohých prípadoch predstavuje značné riziko úrazu, a to aj kvôli nedostatočným inštaláciám lán a reťazí na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom. Pred vyrazením na túru do Biokovských hôr je tak vzhľadom na tunajšie tursitické podmienky vhodné o svojich plánoch oboznámiť svojho ubytovateľa alebo ďalšiu osobu, ktorá sa v prípade potreby postará o vašu jednoduchšiu lokalizáciu zložkami horskej služby.

Zuzana Bánska
 
Autor fotografie:https://unsplash.com/photos/ktF1Rr8EBFY