Tunnel 29

Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť.

Tunnel 29V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí – ochotní riskovať všetko, aby mohli utiecť.
Dokumentárny román Tunel 29 od uznávanej autorky podcastu BBC Radio 4 Heleny Merrimanovej zachytáva skutočný príbeh tejto najpozoruhodnejšej záchrannej misie počas studenej vojny. Autorka čerpá z rozhovorov s tými, ktorí sa na tomto neuveriteľnom príbehu osobne zúčastnili. Na základe preskúmania spisov Stasi približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.

Kopanie tunela pod Berlínskym múrom bolo tiež prvou akciou svojho druhu, zdokumentovanou pre televíziu; financovala ju stanica NBC, ktorá chcela nakrútiť prípravu úteku a jeho uskutočnenie v reálnom čase. Tento jedinečný televízny dokument, ktorého vysielanie takmer zablokovala Kennedyho administratíva, spôsobil revolúciu v televíznej žurnalistike.

Z anglického originálu Tunnel 29 (Hodder & Stoughton, 2021 Great Britain) preložil Igor Otčenáš.

Súťažná otázka: Napíš názov knihy, ktorú by si odporúčal prečítať ostatným čitateľom a prečo.

Dostali sme viacero tipov a odpovedí, na našu súťažnú otázku. Zo všetkých vyberáme 1 od Ivana Paceru z Brezna: 

"Ostatným čitateľom by som odporučil jednu z najpredávanejších kníh, knihu od Dominika Dána,  Reminiscencie.
Je to Top kriminálka,detektívka, ako sme už u Dominika Dána zvyknutí . Vrele odporúčam."

Zároveň sa stáva výherom tejto súťaže a posielame mu knihu Tunnel.

Srdečne blahoželáme!

Tunnel 29 Tunnel 29