Miliónová faktúra

Čo keby vám prišla faktúra na milión eur. A musíte ju zaplatiť, nech sa deje čokoľvek. Pretože nič v živote nie je zadarmo, hoci o niektorých veciach sa to zvykne hovoriť.
Dnes jednoducho treba platiť!
Za všetko a pokiaľ sa dá, tak čo najskôr, pretože prídu sankcie, exekútor...


Miliónová faktúra švédskeho autora Jonasa Karlssona je originálny príbeh, ktorý skrýva oveľa viac, ako by ste čakali. Je pútavý, vtipný, miestami absurdný, ale očarujúci. Je to príbeh, ktorý vlastne spochybňuje všetko, čo nazývame šťastím. Spôsob, ako ho meriame.
Je to zároveň ľúbostný príbeh, ktorý sa vyvíja celkom inak, ako sme zvyknutí...

Jedného dňa sa všetko obráti hore nohami.
Spokojnému starému mládencovi príde faktúra na rovných 5 700 000 švédskych korún. Život je drahý a za šťastie treba platiť. Tak to aspoň tvrdí Maud, operátorka telefonickej linky spoločnosti Svetové redistribučné centrum. Maud je chápavá a klientovi by rada dopriala nejaký odpočet zo sumy, ktorá sa po prepočítaní ešte zdvojnásobila.
Ako na to?
Čím nešťastnejší človek, tým menšia dlžoba!

Miliónová faktúra

 

Takže zoznámte sa s hlavným hrdinom.
Mám celkom obyčajný život, nič zvláštne. Dovŕšil som tridsaťdeväť rokov, pracujem na čiastočný úväzok vo videopožičovni v Štokholme. Na prilepšenie mám ešte neveľké dedičstvo po rodičoch. Väčšina mojich priateľov a známych má plnú hlavu starostí o rodinu, deti, firmu či auto.
Ja som sám a bývam v malom prenajatom byte. Je však pohodlný, do okien mi svieti slnko a rád počúvam živé zvuky z ulice podo mnou. Hneď vedľa je napríklad stánok so zmrzlinou tých najlepších príchutí.
Rád ležím na pohovke, pozerám filmy alebo si púšťam cédečká a samota ma nebolí. V podstate mi môj život vyhovuje a som šťastný.
Áno, šťastný.

Jedného dňa sa však všetko zmení. Prišla mu totiž faktúra na megasumu...

 

 

Miliónová faktúra je svižný príbeh, v ktorom nenájdete slovný balast. Jonas Karlsson doň pridal sci-fi prvky, trošku filozofie a najmä otázku – naozaj vám peniaze prinesú šťastie? A ak áno, nebolo by lepšie sa s nimi podeliť?
Knihy Jonasa Karlssona sú hravé, svieže a čítavé. Živí ho herectvo (v televízii aj na divadelných doskách), takže písanie berie ako koníček a je to z jeho príbehov cítiť.