Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

EMILY GIFFINOVÁ: NIEČO POŽIČANÉ

Najprv vo svete zabodovala kniha americkej autorky Emily Giffinovej Niečo požičané, neskôr ju spropagoval film v hlavných úlohách s Kate Hudsonovou a Ginnifer Goodwinovou (v slovenských kinách pod názvom Tvoj snúbenec, môj milenec).

Na Broadwayi vznikla divadelná hra, ktorá slávi úspech na divadelných doskách doteraz a dnes sa príbeh vracia na svoj počiatok, keď v knižnej podobe s filmovou obálkou prichádza aj do slovenských kníhkupectiev, aby opäť raz presvedčil, že kniha vždy povie viac ako film.

Niečo požičané odkazuje na viktoriánsku poveru, podľa ktorej má mať nevesta niečo požičané od svojej najlepšej kamarátky, samozrejme pre šťastie. Iróniou tohto príbehu je, že kamarátka si niečo požičala od nevesty – rovno jej snúbenca. Znie to ako ošúchané klišé, ale Niečo požičané je vrúcny príbeh plný citu a emócií, inteligentný a plynúci ľahučko ako dych. A pritom hovorí o banálnom ľudskom zlyhaní medzi dvoma priateľmi a priateľkami, ale aj o tlaku spoločenskej mienky na život slobodných tridsiatničiek a ich nenaplnenej spoločenskej role.

Rachel a Darcy spája hlboké priateľstvo od najútlejšieho detstva, no nie je ušetrené od rivality a dominantnejšieho postavenia jednej z nich. Darcy je tá krajšia, úspešnejšia, ale aj povrchnejšia a egoistickejšia. Pre Rachel s nadšením usporiada oslavu jej tridsiatych narodenín, len aby mohla predviesť svoje nové šaty a strhnúť pozornosť na seba. Rachel si počas oslavy odrazu uvedomí, že život vôbec nespĺňa jej predstavy. Pracuje síce v prestížnej advokátskej kancelárii na Manhattane, kde si zarobila na vlastný byt, ale okrem úmornej práce a víkendových stretnutí s priateľmi ju nič nenapĺňa a cíti sa osamelá. A potom sa to stane. Darcin snúbenec Dex odprevadí Rachel po večierku domov a skončia spolu v posteli.

Obaja to chcú považovať len za jednorazový úlet, ale uvedomia si, že cítia k sebe o niečo viac. Stretávajú sa aj naďalej, vychutnávajú si každú minútu spoločného času vediac, že ide o zakázanú lásku. Je na Dexovi, aby sa rozhodol, či zruší svadbu a zostane s Rachel, alebo či sa vráti späť k Darcy.

Autorka oživila príťažlivý príbeh priateľského a mileneckého vzťahu majstrovsky stvárnenými postavami a pozvoľna odkrýva ich pravé tváre a city. Je to vtipné aj napínavé rozprávanie s neuveriteľným koncom.

Kniha vychádza vo vydavateľstve Tatran.

Súťažná otázka: Ako sa volajú dve hlavné protagonistky príbehu?
Vyžrebovaný výherca získa túto knihu.

Odpovede zasielajte na adresu: sutaz@dennikrelax.sk do 21.02.2014. Pre prípad výhry pripíšte poštovú adresu!

Správna odpoveď: RACHEL A DARCY

Knihu posielame Kvetoslave Borosovej zo Solu

 Srdečne blahoželáme!