Zlozvyky, ktoré pridávajú roky

Každá z nás chce vyzerať mlado a sviežo, no niekedy sa dopúšťame chýb, ktoré nám, paradoxne, roky pridávajú. Na čo si dať pozor?

Líčenie

Pri líčení je jednou z najdôležitejších vecí výber mejkapu. Voľbu mejkapu by sme mali prispôsobiť, napríklad veku, typu pokožky, ale aj jej prirodzenému odtieňu. Ak na príliš bledú pokožku zvolíme veľmi tmavý mejkap, bude to pôsobiť neprirodzene a tiež pridávať roky. Takisto sa neoplatí spoliehať len na krycie schopnosti mejakapu, pretože v prvom rade by sme sa mali o pokožku dôkladne starať. To znamená, že aj pred nanesením mejkapu je potrebné pleť jemne vyčistiť a hlavne hydratovať kvalitným denným krémom či sérom.

Nielen starším dámam sa stáva, že sa líčia tak ako pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi. To znamená, že si na očiach vytvoria hrubé čierne linky, alebo si obočie upravia tak, že je neprirodzene tenké. Roky pridáva aj príliš tmavé obočie. Takisto sa nevypláca použiť na pery príliš hrubú a výraznú kontúrovaciu ceruzku. Vek smerom nahor posúva aj výrazné použitie špirály na spodných mihalniciach, výber príliš tmavého rúžu na pery či nepoužívanie korektoru, ktorý dokáže zamaskovať napríklad kruhy pod očami.

Oblečenie a topánky

Možno sa to niektorým dámam páčiť nebude, ale obliekať by sme sa mali primerane veku. To znamená, že máloktorá štyridsiatnička si môže dovoliť oblečenie pre tínedžerky a naopak, päťdesiatročná žena by nemala chodiť oblečená ako babička niekde na kopaniciach. Väčšine žien v strednom veku nesvedčí ani tzv. beztvaré oblečenie, napr. tričko, ktoré vyzerá ako vrece. Úplne nevhodné je aj pre dámy, ktoré majú kilá navyše, pretože ešte viac zdôrazňuje ich „veľkosť“. Vek pridávajú aj príliš tmavé odtiene oblečenia. V prípade, že chcete siahnuť po šatách v tmavom odtieni, voľte svetlú šatku, ktorá rozžiari vašu pokožku a výraznejšie doplnky.

Čo sa týka topánok, v prvom rade by mali byť kvalitné. Vhodný je opätok, pretože pôsobí elegantne. Samozrejme, na prechádzku v parku môžete voliť aj tenisky, avšak do práce či na kávu s kamarátkami určite stavte na topánky s opätkom.

K oblečeniu neodmysliteľne patria aj doplnky. Vyhnite sa obrovským kabelkám, radšej siahnite po menších elegantných kúskoch. Roky pridávajú aj nevhodne zvolené doplnky, ako napríklad veľa zlatých šperkov či lacná alebo gíčová bižutéria.

Vlasy

Aj pri vlasoch je alfou a omegou pravidelná starostlivosť vhodnou vlasovou kozmetikou. Potom prichádza na rad voľba účesu. Dámy v strednom veku by mali uprednostňovať účesy z polodlhých vlasov, aj keď niektoré si môžu dovoliť aj dlhé a rozpustené vlasy. Čiže platí, že účes treba prispôsobovať veku a nenosiť desiatky rokov rovnaký. Tak isto je vhodné zohľadniť vek pri výbere vlasovej kozmetiky, pretože s pribúdajúcimi rokmi potrebujú vlasy dôslednejšiu starostlivosť.

Prísnosť tvári dodávajú aj niektoré drdoly. Odporúča sa voliť skôr voľnejší účes a to aj v prípade, keď sú vlasy upnuté do chvosta. Ženy po štyridsiatke by mali zvážiť aj nosenie vrkočov, ktoré sú skôr doménou dievčat a mladých žien.

S pribúdajúcimi rokmi sa odporúča pomaly upúšťať aj od príliš tmavých farieb vlasov, ktoré majú tendenciu zvýrazňovať bledosť tváre i vrásky. Úplnou katastrofou je trvalá ondulácia a príliš viditeľné tupírovanie vlasov. Pozor si treba dať aj na príliš odrastené vlasy, ktoré pôsobia zanedbane. Pravidelná návšteva kaderníčky je teda nevyhnutnosťou.

Mirka 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEena-v-p%C3%A1nsku-3738414/